Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 czerwca 2006 r., sygn. VI SA/Wa 1478/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Królikowska -Przewłoka Asesor WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Protokolant Łukasz Poprawski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 czerwca 2006r. sprawy ze skargi Rady Izby Notarialnej w K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] czerwca 2005r., Nr [...] w przedmiocie zmiany siedziby kancelarii notarialnej oddala skargę
Uzasadnienie
Rada Izby Notarialnej w K. wniosła skargę na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] uchylającą w całości wcześniejszą decyzję tego organu z dnia [...] maja 2005 r. w przedmiocie zmiany siedziby kancelarii notarialnej i wyznaczającą notariusz G. M. w miejsce dotychczasowej siedziby kancelarii notarialnej w S. nową siedzibę w K.
Z przedstawionych przez organ akt administracyjnych wynika, iż decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 1998 r. uczestniczka postępowania G. M. została powołana na stanowisko notariusza z wyznaczeniem jej siedziby kancelarii notarialnej w L. Na wniosek G. M. w dniu [...] kwietnia 2000 r. Minister Sprawiedliwości zmienił powyższą decyzję w ten sposób, że w miejsce dotychczasowej siedziby kancelarii w L. wyznaczył nową siedzibę w S. Uczestniczka postępowania prowadziła kancelarię notarialną w S. w formie spółki cywilnej wspólnie z notariusz E. K.
W dniu [...] listopada 2004 roku notariusz G. M. wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości z kolejnym wnioskiem o zmianę siedziby kancelarii z S. na K. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że w dniu [...] października 2004 r. otrzymały z notariusz E. K. pismo od właścicielki lokalu, w którym prowadzą kancelarię, z którego wynika, że istnieje prawdopodobieństwo wypowiedzenia przez właścicielkę umowy najmu tego lokalu. Wnioskodawczyni stwierdziła, że nie jest możliwe znalezienie w S. nowego lokalu, który byłby odpowiedni na siedzibę kancelarii i jednocześnie znajdowałby się w odpowiedniej odległości od drugiej z funkcjonujących w tymże mieście kancelarii. Ponadto podniosła, iż w ostatnim czasie nastąpił spadek ilości czynności notarialnych sporządzanych w ich kancelarii dla klientów z S., co sprawia, że przychód uzyskany z tych czynności czasami nie pokrywa nawet kosztów utrzymania lokalu. Większość klientów kancelarii przyjeżdża z K. lub S., a więc w sytuacji, gdy nie jest możliwe kontynuowanie działalności w obecnym lokalu, najbardziej racjonalnym będzie przeniesienie siedziby kancelarii do K. Dodała też, iż kancelarię zamierza prowadzić nadal z notariusz E. K. w formie spółki cywilnej. Podkreśliła ponadto, że istniejąca w S. druga kancelaria notarialna w pełni zaspokaja potrzeby lokalnej społeczności w zakresie usług notarialnych. Na siedzibę kancelarii w K. zaproponowała lokal przy ul. [...] podkreślając, iż spełnia on wszelkie wymogi do prowadzenia takiej działalności.