Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Rz 593/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Stanisław Śliwa Sędziowie NSA Małgorzata Wolska AWSA Jolanta Ewa Wojtyna /spr./ Protokolant sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólno-Administracyjnym na rozprawie w dniu 20 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji stwierdzającej nieważność decyzji w sprawie scalenia gruntów I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego K. S. kwotę 200 zł /słownie: dwieście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Rz 593/05

U z a s a d n i e n i e

Kierownik Urzędu Rejonowego decyzją z dnia [...] grudnia 1993 roku [...] orzekł o dokonaniu scalenia gruntów wsi J. P. i J. P .

Po 7 latach od zakończenia postępowania scaleniowego B. i S. G. wystąpili z wnioskiem do Wojewody o stwierdzenie nieważności decyzji części dotyczącej ich zabudowanej działki siedliskowej nr 604 ,a w szczególności przebiegu wschodniej granicy tej działki. W uzasadnieniu wniosku wskazali, że w wyniku scalenia bez ich wiedzy i zgody zmieniono przebieg granicy ich działki siedliskowej, co spowodowało zmniejszenie jej powierzchni o około 0,02 ha w stosunku do stanu sprzed scalenia. Nadto - w wyniku zmiany przebiegu granicy zostali pozbawieni swobodnego dostępu do znajdującej się na ich gruncie studzienki kanalizacyjnej usytuowanej na przyłączu kanalizacyjnym do ich budynku.

Wojewoda uznał zasadność zarzutów i decyzją z dnia [...] lutego 2001 roku stwierdził w części nieważność decyzji scaleniowej. Organ ten uznał , że zabudowana działka nr 839/3 o pow. 0,12 B. i S. G. powinna pozostać w stanie dotychczasowym. Tymczasem z porównania mapy sprzed scalenia i założonej po scaleniu wynika, że jest zmieniony przebieg spornej granicy. Wojewoda stwierdził też, że grunt sprzed scalenia, przez który przebiega przyłącze kanalizacyjne wraz ze studzienką do budynku P.P. G., stanowi wraz z budynkiem całość techniczno - użytkową i należy uznać go za teren zabudowany. Gruntu tego pozbawiono wnioskodawców ,bez stosownej deklaracji na objęcie scaleniem ich zabudowanej działki. Wojewoda uznał, że objęcie scaleniem zabudowanej działki 839/3, bez zgody właścicieli, stanowi naruszenie przepisu art.2 ust.3 ustawy z dnia 26 marca 1982 roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00