Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Po 960/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Ruszyński Sędziowie NSA Maria Skwierzyńska(spr.) as. sąd. WSA Roman Wiatrowski Protokolant: sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi D.N. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] 2005 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia odwołania oraz stwierdzenia wniesienia odwołania z uchybieniem terminu oddala skargę /-/ R. Wiatrowski /-/ J. Ruszyński /-/ M. Skwierzyńska

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej postanowieniem z dnia [...] 2005r. na podstawie art. 162 i 163 w związku z art. 228 § 1 pkt. 2 i art. 223 § 3 Ordynacji podatkowej odmówił D.N. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] 2004r. ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu za rok 1998 w wysokości [...] zł. oraz stwierdził, że odwołanie to zostało wniesione z uchybieniem terminu.

W uzasadnieniu postanowienia w. w. organ wskazał, że decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego została doręczona stronie w trybie art. 150 Ordynacji podatkowej w dniu [...] 2004r. natomiast odwołanie od niej wniesiono w dniu [...] 2005r., czyli po upływie 14 dniowego terminu przewidzianego w art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej.

Wraz z odwołaniem wniesiono wniosek o przywrócenie uchybionego terminu.

W myśl przepisu art. 162 Ordynacji podatkowej przywrócenie terminu może nastąpić o ile strona uprawdopodobni, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy, a wniosek w tej sprawie został wniesiony w ciągu 7 dni od dnia ustalania przyczyny tego uchybienia.

Zdaniem organu podatkowego strona nie spełniła wymogu w.w. przepisu, bowiem powołanie się przez pełnomocnika D.N. na jej chorobę, która trwa także do dnia wydania postanowienia nie pozwala na ustalenie daty ustania przyczyny uzasadniającej uchybienie terminu do wniesienia odwołania, a tym samym na stwierdzenie, że został dochowany 7 dniowy termin do wniesienia wniosku o przywrócenie terminu. Odnośnie do samej przyczyny uchybienia terminu, czyli choroby D.N., na którą to okoliczność przedstawiono zaświadczenie lekarskie, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że z zaświadczenia tego nie wynika, iż choroba uniemożliwiła jej wniesienie odwołania tym bardziej, że podatniczka nie udokumentowała faktu pobytu w szpitalu w dniach od [...] do [...] 2004r. jak sugeruje zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza rodzinnego z poradni spółki z o. o. "A".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00