Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Op 45/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska - spr. Asesor sądowy Grażyna Jeżewska Protokolant sekretarz sądowy Dorota Rak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi A S A w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zgłoszenia zanieczyszczenia powierzchni ziemi oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Starosta [...] odrzucił, dokonane przez A S.A. w P. zgłoszenie zanieczyszczenia powierzchni ziemi, spowodowanego przez inny podmiot tj. B, w obrębie działki nr a, b (obręb [...]). Decyzja wydana została na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100, poz. 1058 ze zm.).

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż postępowanie wszczęte zostało na skutek wniosku o przyjęcie zgłoszenia zanieczyszczenia powierzchni ziemi przez inny podmiot. Organ wskazał, iż przedłożone przez wnioskodawcę kserokopie fragmentów opracowań "Przegląd Ekologiczny" oraz "Raport rozpoznania stopnia zanieczyszczenia" nie potwierdzają okoliczności jakoby sprawcą zanieczyszczeń był inny podmiot. Wnioskodawca wspomina jedynie, że zanieczyszczenia dokonała B Spółka Akcyjna, a jako okoliczność potwierdzającą ten stan wskazuje 40 letni okres działania tej firmy, nie przedkładając dokumentacji ani wyników badań stopnia zanieczyszczenia z okresu działania B. Organ I instancji podniósł, że przedłożone wyniki badania zanieczyszczenia gruntów dotyczące działki nr a i b, zostały wykonane w roku 2001, co nie jest wystarczającym dowodem, że stan ewentualnego zanieczyszczenia dokonał inny podmiot. Zdaniem organu, przedstawione materiały stanowią dowód aktualnego zanieczyszczenia powierzchni ziemi i przekroczenia standardów jakości ziemi, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. (Dz. U. Nr 165,poz. 1359) Dodał, że na terenie przedmiotowej Bazy magazynowej nadal prowadzi działalność A S.A., która nie załączyła jednak do zgłoszenia żadnych dokumentów, z których wynikałoby jasno, w jakim stopniu zanieczyszczone tereny przejęła. Organ zaznaczył, iż A S.A. ponosi odpowiedzialność publicznoprawną za rekultywacje powierzchni ziemi zanieczyszczonej przez B S.A. Ponadto z wniosku o wpis w księdze wieczystej wynika, iż A S.A. powstał z połączenia C S.A. w P. i B S.A., w wyniku czego nastąpiła sukcesja generalna praw i obowiązków. A S.A. jest więc następcą prawnym B, zarówno w zakresie stosunków cywilnoprawnych, jak i prawa administracyjnego. Zgłoszenie jest zatem bezzasadne, a wnioskodawca jest odpowiedzialny za rekultywację będącej w jej władaniu zanieczyszczonej powierzchni ziemi, zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.- Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00