Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Ol 161/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Asesor WSA Bogusław Jażdżyk Asesor WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant Lech Ledwożyw po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z dnia "[...]" nr "[...]". w przedmiocie zmiany kategorii zdolności do służby wojskowej - oddala skargę WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

UZASADNIENIE:

W dniu 22 grudnia 2005r. J. K. wystąpił do Wojskowej Komendy Uzupełnień

z wnioskiem o ponowną komisję lekarską w celu określenia przydatności do służby wojskowej w związku z poprawą jego stanu zdrowia.

Wojskowy Komendant Uzupełnień, decyzją Nr "[...]" z dnia "[...]"grudnia 2005r., wydaną na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 i 3, ust. 2 oraz ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004r. Nr 241, poz. 2416, ze zm.), odmówił skierowania szer. rez. J. K. do wojskowej komisji lekarskiej.

W uzasadnieniu podano, że z posiadanych danych ewidencyjnych wynika, że orzeczeniem Komisji Lekarskiej "[...]"z dnia "[...]"maja 1997r. wnioskodawca otrzymał kategorię "D" wskutek czego został uznany za niezdolnego do służby wojskowej w czasie pokoju. Nie skorzystał z przysługującego mu prawa do wniesienia odwołania od przedmiotowego orzeczenia. Podano, że w świetle art. 29 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej poborowych oraz żołnierzy rezerwy kieruje z urzędu lub na wniosek tych osób do wojskowej komisji lekarskiej wojskowy komendant uzupełnień. Zgodnie jednak z treścią art. 29 ust. 5 powołanej ustawy skierowanie do komisji na wniosek osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3 może nastąpić wyłącznie w przypadku istnienia uzupełnieniowych potrzeb sił zbrojnych. W związku z powyższym, a także z uwagi na brak potrzeb sił zbrojnych odmówiono uwzględnienia wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00