Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Łd 88/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Markiewicz, Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Asesor WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Protokolant asystent sędziego Marcin Stańczyk, po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2006 roku na rozprawie przy udziale - sprawy ze skargi Z. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem z dnia 22.lipca 2005r., wydanym w sprawie o sygn.akt II SA/Łd 500/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi Z. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego, uchylił

zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podniesiono, iż w rozpoznawanej sprawie, naruszone zostały przez organy zasady postępowania administracyjnego, w stopniu mającym istotny wpływ na wynik sprawy, w szczególności zaś art.art. 7, 8, 77, 80 i 107 § 3 ustawy z dnia 14.czerwca 1060r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. Nr 98 z 2000r., poz. 1071 ze zm.). W stanie faktycznym sprawy, Z. P. wystąpił o przyznanie pomocy finansowej z przeznaczeniem na zakup lekarstw i żywności. Organ I instancji, dysponując jedynie środkami na zasiłku okresowe, potraktował wniosek jako prośbę o przyznanie zasiłku okresowego, przyznając wnioskodawcy pomoc w postaci zasiłku okresowego w kwocie 100 zł za miesiąc grudzień 2003 roku. Organy orzekające obu instancji powołały się na ograniczone możliwości finansowe pomocy społecznej, jednakże w nadesłanych do kontroli sądowej aktach administracyjnych, brak było zestawienia, potwierdzającego kwoty, jakimi dysponował organ, ilość osób jakie objął pomocą i innych danych w celu ustalenia m. in. wysokości średniego świadczenia. W ocenie Sądu, określenie wysokości zasiłku okresowego wymaga szczegółowego uzasadnienia w decyzji administracyjnej z punktu widzenia stwierdzonych potrzeb osoby lub rodziny, posiadanych przez organ orzekający środków na ten cel oraz ewentualnie innych okoliczności sprawy. Ponadto zaś uznanie administracyjne wymaga szczegółowej staranności w przedstawieniu przesłanek i wniosków, jakie legły u podstaw jego zastosowania. Brak należytego uzasadnienia rozstrzygnięcia, powoływanie się na ogólniki jest zaprzeczeniem uznania administracyjnego i wskazuje na dowolność organu. Dodatkowo też zwrócono uwagę na niezałączenie do nadesłanych akt "załącznika do wywiadu z dnia 2.grudnia 2003r.", na który powoływał się organ w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00