Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Kr 2751/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia NSA Izabela Dobosz Sędziowie : WSA Krystyna Daniel AWSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant : Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi G. K. i J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 20 września 2002 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy określenia dopuszczalnego poziomu hałasu l. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżących G. K. i J. K. kwotę 50 (pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 3.08.2001 r. G. i J. K. skierowali do Zarządu Powiatu i Starosty [...] wniosek o dokonanie pomiaru hałasu oraz kontroli nad działalnością zakładu K. K., zlokalizowanego przy ul. [...] w D..

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w K. przeprowadził w dniu [...].08.2001 r. kontrolę interwencyjną w zakładzie K. K. - Gospodarstwie Ogrodniczym [...] w D. przy ul. [...]. Podczas prowadzonej kontroli wykonane zostały pomiary natężenia hałasu przenikającego do środowiska z przedmiotowej jednostki w oparciu o przepisy prawne tj. rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1998 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 66, poz. 436). W aktach sprawy nie ma dowodu na powiadomienie wnioskodawców o możliwości udziału w przeprowadzenia tego dowodu. Z protokołu oględzin nie wynika, aby G. i J. K. brali udział w przeprowadzaniu tego dowodu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w K. pismem znak: [...] z dnia [...].09.2001 r. poinformował G. i J. K., że w ramach kontroli wykonano pomiary poziomu hałasu przy włączonych pracujących wentylatorach, stanowiących źródło hałasu na terenie jednostki. Wskazano, że głównymi źródłami hałasu emitowanego do środowiska z terenu zakładu są wentylatory w ilości [...] sztuk o mocy 0,45 kW każdy, włączające się do pracy okresowo. Wyjaśniono, że zgodnie z ustaleniami Miejscowego Ogólnego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy D., teren w miejscu lokalizacji zakładu objęty pomiarami hałasu oraz miejsc zamieszkania stron o symbolu A 120 MRj (A 89 MRj), przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową, mieszaną zagrodową i nierolniczą o funkcji zabudowy mieszkaniowe - gospodarczej oraz upraw rolnych. Poinformowano wnioskodawców, że wyniki kontrolnego pomiaru hałasu w punkcie pomiarowym l dla tła pomiarowego wykazały wartość średnią poziomu dźwięku 37.0 (plus, minus) 0,2 dB (A). Natomiast podczas pracy zakładu w tym samym punkcie kontrolnym wartość średnia poziomu dźwięku wynosiła 39,4 (plus, minus) 0,2 dB (A). Przeprowadzony pomiar hałasu przemysłowego w środowisku zewnętrznym wykazał, że hałas emitowany przy równoczesnej w sposób ciągły pracy wszystkich wentylatorów ([...] sztuk) jako najbardziej niekorzystny, nie przekracza dopuszczalnego poziomu hałasu przewidzianego rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1998 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 66, póz. 436). Zgodnie z tym rozporządzeniem teren objęty pomiarami hałasu jako teren zabudowy zagrodowej (tabela Nr 1 pkt. 3, c) dla których dopuszczalny poziom hałasu wyrażony równoważnym poziomem dźwięku A w dB wynosi: 50 dB (A) w porze dziennej, oraz 40 dB (A) w porze nocnej. Wskazano również, że o wynikach pomiarów hałasu zostali powiadomieni G. i J. K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00