Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Kr 522/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: " * Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Brachel -Ziają (spr) Sędziowie WSA Renata Czeluśniak WSA Grażyna Firek Protokolant Grażyna Grzesiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2006r. sprawy ze skargi W. S. na decyzję Wojewody z dnia 23 stycznia 2002r., nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego W. S. kwotę [...] zł ([...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania .

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 23. 01. 2002 r., znak: [...], Wojewoda na podstawie art. 9a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /tekst jedn. Dz U. Nr 46, poz. 543 z 2000 r) i art. 138 par 1 pkt 2 k.p a., po rozpatrzeniu odwołania W. S. od decyzji Starosty Powiatu K. z dnia [...].2001 r. znak: [...], orzekającej o odmowie zwrotu na jego rzecz parceli gruntowej l.kat. [...] o pow. 0,2726 ha, położonej w b. gm. kat. M., uchylił zaskarżoną decyzję w całości i orzekł; o odmowie zwrotu części działki nr [...] położonej w M. gm. W. w granicach wywłaszczonej parceli gruntowej 1. kat [...] o pow O, 2726 ha położonej w b. gm. kat M., na rzecz W. S..

W uzasadnieniu decyzji Wojewoda stwierdził, co następuje :

Pismem z dnia [...].2000 r. W. S. wystąpił do Starosty Powiatu K. z wnioskiem o zwrot nieruchomości stanowiącej parcelę l.kat. [...] b.gm.kat. M.. W toku postępowania wyjaśniającego Starosta ustalił, iż przedmiotowa parcela przejęta została na rzecz Skarbu Państwa mocą umowy -sprzedaży zawartej, w trybie art. 6 ustawy z dnia 12.03.1958r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, w dniu [...].1968 r. Rep. A Nr [...], z przeznaczeniem pod budowę inwestycji zamiennych na "P.", jako "Przyszłościowy wykup terenu MZDZ" Wywłaszczona nieruchomość stanowiła własność wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę materiał dowodowy pochodzący z okresu wywłaszczenia, Starosta Powiatu K. uznał, iż wywłaszczona parcela wraz z innymi przeznaczona została pod urządzenie placu ćwiczeń zabezpieczającego proces szkolenia wojsk Garnizonu Kraków. Obiekt wojskowy - plac ćwiczeń "P." odtworzony został przez władze miasta K. w zamian za zlikwidowany obiekt i plac ćwiczeń "B. - M." w związku z realizacją na jego terenie wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, Z dokonanych przez organ I instancji oględzin nieruchomości wynika, że wnioskowana do zwrotu parcela weszła w skład kompleksu o łącznej powierzchni 243,0204 ha, na którym znajdują się m.in autostrada, poszerzenie istniejącej drogi, teren odcięty przez autostradę od reszty obiektu "P.", zbiornik wody pitnej oraz obiekty wojskowe służące do szkolenia kadr wojskowych, a to: obiekty szkolenia spadochronowego, tor kolejowy, makiety pojazdów wojskowych, to przeszkód, przeprawa wodna, podziemne magazyny, murowane obiekty służące do ćwiczeń strzeleckich, rowy strzelnicze, 3 rzędy zasieków czołgowych, stanowiska strzelnicze czołgowe, nieczynna linia energetyczna. Wymienione obiekty usytuowane są na terenie porośniętym wysoką trawą, samosiejkami krzewów i drzew oraz w części południowo - wschodniej kompleksem zakrzewionym i zadrzewionym. Istnienia tego typu obiektów nie stwierdzono jedynie w części zachodniej poligonu "P.", obejmującej m.in. parcelę l.kat. [...], jako że część tego terenu w planie realizacyjnym inwestycji przeznaczona była dla ćwiczeń jazdy samochodami ciężarowe - terenowymi i gąsienicowymi tzw. autodrom oraz jako plac ćwiczeń taktycznych, które to obszary nie podlegały trwałej zabudowie, a wznoszone nietrwałe elementy budownictwa specjalnego były po zakończeniu ćwiczeń niwelowane. Zdaniem organu I instancji fakt braku trwałych elementów budowlanych na tym terenie nie może być podstawą do uznania przedmiotowej nieruchomości za zbędną na cel wywłaszczenia, ponieważ sposób wykorzystania wywłaszczonej parceli dla celu określonego w decyzji o wywłaszczeniu należy rozpatrywać w kontekście sposobu zagospodarowania całego kompleksu wywłaszczonych nieruchomości. Zlokalizowane na terenie całego poligonu obiekty szkoleniowe jednoznacznie - zdaniem starosty - wskazują, że odbywały się tam szkolenia wojskowe Fakt ten oraz dokumentacja pochodząca z lat 1971-1972 rozliczająca wykonanie zadania inwestycyjnego po nazwą obiekty zamienne M. - P. w K., związanego z potrzebami wojskowego placu ćwiczeń, świadczą o realizacji inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00