Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 czerwca 2006 r., sygn. III SA/Gl 49/05
Dnia 8 czerwca 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant sek. sad. Joanna Spadek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2006 roku sprawy ze skargi "A" S.A. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]roku nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru, wymiaru należności celnych, określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę, 2. nakazuje ściągnięcie od strony skarżącej kwoty [...]zł ([...] złotych) tytułem uzupełnienia wpisu od skargi.
Uzasadnienie
W dniu [...] 2001 r. funkcjonariusz celny działający z upoważnienia Dyrektora Urzędu Celnego w K. przyjął pisemne zgłoszenie celne do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym złożone przez "A" S.A. w Ł. Oddział w K. (zwaną dalej "A" S.A.), któremu nadano nr ewidencyjny [...]. Zgłoszenie to dotyczyło leku [...] przygotowanego do sprzedaży detaliczne. Do ustalenia wartości celnej importowanego leku zgłaszający zadeklarował wartość w wysokości [...] DEM. Kwota ta została przyjęta z dołączonej do zgłoszenia celnego faktury wystawionej przez niemiecką firmę "B" o nr [...] z [...] r.
W dniach od [...] 2003 r. do [...] 2003 r. w siedzibie Oddziału w K. "A" S.A. oraz w miejscu lokalizacji składu celnego, tj. w S. przy ul. [...] przeprowadzone zostały czynności kontrolne, w wyniku których stwierdzono, że Spółka nieprawidłowo deklarowała wartość celną importowanych towarów, gdyż pomijała noty kredytowe wystawione w 2001 r., które w rzeczywistości miały wpływ na wartość celna importowanych leków. "A" S.A. sporządzała miesięczne raporty sprzedaży środków farmaceutycznych i przesyłała je do niemieckiej firmy "B", która uwzględniając dane wynikające z raportów wystawiała faktury stanowiące podstawę do dokonania płatności przez "A" S.A. za zakupione towary. Do faktur tych wystawiane były noty kredytowe, w których wskazana wyżej firma udzielała 6 % rabatu finansowego za terminowe płatności oraz prowizję 1,5 % wartości produktów wyprowadzonych z magazynu, za utrzymanie, administrowanie, ubezpieczenie i rozmieszczenie produktów. Powyższe zasady rozliczeń wynikały z zapisów art. 4 "Sprzedaż, raporty sprzedaży postanowień płatności" i art. 6 "Ceny produktów" Umowy o dystrybucji z [...] r. podpisanej przez obie strony. Płatności na rzecz eksportera dokonywane były z uwzględnieniem rabatów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right