Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 czerwca 2006 r., sygn. III SA/Gl 48/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo Sędzia WSA Małgorzata Jużków Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant sekr. sąd. Beata Jacek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru, kwoty podatku od towarów i usług: 1. oddala skargę, 2. nakazuje zwrócić stronie skarżącej kwotę [...]zł ([...]złotych) tytułem nadpłaty wpisu od skargi.
Uzasadnienie
Dnia [...] czerwca 2001 r., na podstawie jednolitego dokumentu administracyjnego SAD nr [...], "A" S.A. w Ł. Oddział w K. (zwana dalej "A" S.A.) dokonała zgłoszenia celnego uzupełniającego do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leków w opakowaniach przeznaczonych do sprzedaży detalicznej, objętych uprzednio procedurą składu celnego. Wartość celną towaru zadeklarowano na podstawie złączonych do zgłoszenia faktur wystawionych przez szwajcarską firmę "B" oraz deklaracji wartości celnej towaru.
Dyrektor Urzędu Celnego w K. przyjął to zgłoszenie jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802), co spowodowało z mocy prawa objęcie towaru wnioskowaną procedurą i określeniem kwoty wynikającej z długu celnego zgodnie z wnioskiem strony.
W okresie późniejszym, od [...] do [...] 2003 r., w siedzibie "A" S.A. w Ł. Oddział w K. oraz w miejscu lokalizacji składu celnego, tj. w S. przy ul. [...] została przeprowadzona kontrola celna. W wyniku sprawdzenia dokumentacji finansowej dotyczącej zakupów dokonanych od firmy "B" ustalono, iż płatności za faktury handlowe wystawione przez tą firmę dla strony skarżącej były pomniejszane o rabaty finansowe, rabaty handlowe i rabaty promocyjne uzależnione od akcji promocyjnych i terminów płatności. Ujawniono między innymi faktury handlowe odnoszące się do przedmiotowego zgłoszenia celnego opiewające na kwoty wyrażone w USD, pomniejszone następnie o 6% rabat handlowy, o 6% rabat handlowy i 20,83% rabat promocyjny oraz dla jednego z leków o rabat w wysokości 10%. Za towary wyszczególnione w tych fakturach dokonano transferu środków dewizowych w kwocie pomniejszonej o upusty, co zostało potwierdzone adnotacją banku. Organ I instancji ustalił ponadto, że figurujący na jednej z faktur lek przekazano importerowi nieodpłatnie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right