Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Gl 922/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka, Asesor WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Protokolant ref. staż. Jolanta Czarnata, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi J. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego dotyczącego obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z daty [...].2004 r. Prezydent Miasta R. wezwał J. W. do wykonania przyłączenia posesji przy ul. A [...], której jest właścicielem, do sieci kanalizacji sanitarnej w tej ulicy w terminie do dnia [...] 2004 r.

Następnie powołując się na doręczenie powyższego upomnienia, w oparciu o tytuł wykonawczy nr [...]z dnia [...] r., Prezydent Miasta R. skierował do przymusowego wykonania w drodze wykonania zastępczego, określony w nim obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej - jako wynikający wprost z art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zm.).

Pismem z dnia [...] 2005 r. J. W. wniósł zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego w oparciu o powyższy tytuł, dotyczące:

- określenia egzekwowanego obowiązku niezgodnie z treścią obowiązku, wynikającego z orzeczenia,

- błędu co do osoby zobowiązanego,

- niewykonalności obowiązku.

Nie negując obowiązku podłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej, zobowiązany podniósł, iż Prezydent Miasta R. tytułem wykonawczym nałożył na niego obowiązek wykonania instalacji kanalizacyjnej, biegnącej na całym odcinku pod drogą krajową od środka drogi do granicy jego posesji, błędnie przyjmując, iż stanowi on przyłącze kanalizacyjne. Jego zdaniem, w myśl definicji przyłącza kanalizacyjnego i sieci, zawartych w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747), o tym czy odcinek instalacji jest przyłączem, czy fragmentem sieci, decyduje treść art. 5 ust. 2 tej ustawy, który to przepis nakłada obowiązek niezawodnego działania instalacji kanalizacyjnych. Tymczasem zgodnie z art. 48 i 49 kodeksu cywilnego, jako mieszkaniec nie może być właścicielem odcinka położonego pod drogą krajową, nie będąc właścicielem gruntu. Stąd też nie jest w stanie wykonać prac pod drogą krajową, ani też zapewnić niezawodnego działania instalacji kanalizacyjnej, stanowiącej własność przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Zdaniem zobowiązanego, taką interpretację potwierdza Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Ministerstwa Infrastruktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00