Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Gl 914/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant sekr. sąd. Elwira Massel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi K. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego dotyczącego obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej oddala skargę

Uzasadnienie

Prezydent Miasta R. pismem z dnia [...] 2004 r. skierowanym zgodnie z dołączonym do niego rozdzielnikiem m.in. do skarżącego K. S. poinformował go o obowiązku przyłączenia jego posesji do wybudowanej w ciągu ul. A w R. kanalizacji sanitarnej. W piśmie tym organ wezwał zobowiązanego do wykonania przedmiotowego przyłącza w terminie do dnia [...] 2004 r. pod rygorem wszczęcia egzekucji administracyjnej. Wezwanie powyższe doręczono skarżącemu w dniu [...] 2004 r.

Wobec niewykonania w zakreślonym terminie opisanego obowiązku, działając w oparciu o przepis art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. nr 132, poz. 622 ze zm.), Prezydent Miasta R. doręczył mu sporządzony w dniu [...] r. tytuł wykonawczy nr [...]. W tytule tym wierzyciel wskazał, że ciążący z mocy prawa na K. S., właścicielu nieruchomości oznaczonej jako działka [...], obowiązek wykonania na własny koszt przyłącza do wybudowanej w 2003 r. przez Gminę R. sieci kanalizacji sanitarnej, zostanie wykonany w trybie wykonania zastępczego na koszt zobowiązanego. Tytuł ten został doręczony żonie skarżącego w dniu [...] 2005 r.

W dniu [...] 2005 r. skarżący wniósł zarzuty do wspomnianego tytułu wykonawczego podnosząc: 1) wadliwe określenie egzekwowanego obowiązku ("niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z orzeczenia", 2) błąd co do osoby zobowiązanego, 3) niewykonalność obowiązku. Zarzuty te skierował do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K.. W uzasadnieniu podał, że nie kwestionuje obowiązku podłączenia swojej posesji do wybudowanej sieci kanalizacyjnej, jednak nie zgadza się na nałożenie na niego obowiązku wykonania odcinka instalacji kanalizacyjnej biegnącej pod drogą krajową, od środka tej drogi do granicy posesji. Jego zdaniem Prezydent Miasta R. błędnie przyjął, że nakazany do wybudowania odcinek instalacji kanalizacyjnej stanowi przyłącze kanalizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 72, poz. 747 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem (w jego ówczesnym brzmieniu) przez przyłącze kanalizacyjne należało rozumieć "odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku - od granicy nieruchomości". Zdaniem wnoszącego zarzuty w świetle powyższej definicji ustawowej, a także zawartej w art. 2 pkt 7 tej ustawy definicji sieci kanalizacyjnej nakazany mu do wybudowania odcinek instalacji kanalizacyjnej będzie stanowić po jego realizacji fragment sieci kanalizacyjnej, którego właścicielem może być na podstawie art. 48 i art. 49 k.c. tylko przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Ponadto zobowiązany podniósł, że z uwagi na przebieg instalacji pod drogą krajową nie będzie w stanie zapewnić jej niezawodnego działania. W tym stanie rzeczy - zdaniem wnoszącego zarzuty - nałożony na niego tytułem wykonawczym obowiązek przyłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej dotyczy faktycznie budowy samej tej sieci. Wskazał, że Rada Miasta R. uchwałą nr [...] uznała za zasadną skargę mieszkańców w sprawie błędnej interpretacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zaś kolejną uchwałą nr [...], zmieniła budżet, przyznając środki finansowe na wykonanie odpowiednich prac, pozwalających na podłączenie posesji do wykonanej sieci kanalizacyjnej. Wobec tego, zdaniem zobowiązanego, odpowiedzialnym za przyłączenie posesji do sieci kanalizacyjnej jest Prezydent Miasta. Wreszcie zwrócił on uwagę, że wykonanie nałożonego obowiązku wymaga uzyskania zgody administratora drogi, a także Policjiz uwagi na związane z tym możliwe utrudnienia w ruchu, co powoduje jego niewykonalność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00