Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Gl 1688/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Iwona Dybkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi B. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości do chwili uprawomocnienia się wyroku

Uzasadnienie

B. Z. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. z dnia [...] r. nr [...] , którą określono podatniczce zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w wysokości [...] zł. Tą samą skargą B. Z. objęta także, wydaną równocześnie, decyzję określającą zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. jej mężowi J. Z.. Na mocy art.57 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1279 ze zm.) skarga została rozdzielona i w części dotyczącej skargi na decyzję adresowaną do J. Z. - zarejestrowana pod sygn. I SA/Gl 1689/05.

Podatniczka zarzuciła, że zaskarżona decyzja została wydana w związku z bezpodstawnym, jej zdaniem zakwestionowaniem przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. wspólnego zeznania podatkowego za rok 2004 J. i B. Z., złożonego w dniu [...] 2005 r. Skarżąca podniosła, że kwota alimentów, otrzymywanych przez nią od męża to jej "kieszonkowe", a ponieważ płacona jest z opodatkowanej emerytury męża, to następowałoby podwójne opodatkowanie tych samych dochodów. Podkreśliła, że prowadzą z mężem wspólne gospodarstwo domowe oraz, że ona i małoletni syn są na utrzymaniu męża. Jednocześnie zarzuciła, że organ podatkowy bezpodstawnie uznał, iż J. Z. prowadzi działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtowej, co wyklucza prawo do wspólnego opodatkowani małżonków. W tym zakresie podniosła, że z dniem [...] 2000 r. J. Z. zaniechał prowadzenie działalności gospodarczej, co potwierdza - załączone do skargi - zaświadczenie Urzędu Miasta w M. - Wydziału Spraw Obywatelskich z dnia [...] r. nr [...], źe w latach 2003, 2004 i w dacie wydania zaświadczenia B. Z. z mężem J. Z. nie figurują w ewidencji działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00