Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Gl 1690/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Iwona Dybkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości do chwili uprawomocnienia się wyroku

Uzasadnienie

J.Z. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. z dnia [...] r. nr [...], którą określono podatnikowi zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w wysokości [...] zł. Wnosząc o uchylenie tych decyzji J. Z. zwrócił się o zaakceptowanie wspólnego rozliczenia podatku za 2004 r. z żoną.

Podatnik zarzucił, że zaskarżona decyzja została wydana w związku z bezpodstawnym, jego zdaniem zakwestionowaniem przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. wspólnego zeznania podatkowego za rok 2004 J. i B. Z., złożonego w dniu [...] 2005 r. Skarżący podniósł, że wraz z żoną i synem utrzymuje się wyłącznie z emerytury, podlegającej opodatkowaniu, z której wydzielone są alimenty na rzecz żony, przy czym żona w całości przeznacza te alimenty na utrzymanie rodziny. Ponadto zarzucił, że organ podatkowy bezpodstawnie uznał, iż prowadzi działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtowej, co wyklucza prawo do wspólnego opodatkowani małżonków. Wskazał, że z dniem [...] 2000 r. zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej i od tego dnia ma tylko jedno źródło przychodu, wspólnie z żoną, a mianowicie - emeryturę. Zawieszenia działalności dokonał "na mocy obowiązującej w tym czasie ustawy", którą w 2003 r. zmodyfikowano, co jednak - zgodnie z zasadą lex retro non agit nie powinno mieć negatywnego skutku dla sytuacji prawnej obywatela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00