Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 maja 2006 r., sygn. I SA/Wa 1519/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Nowicka Sędziowie asesor WSA Iwona Kosińska (spr.) asesor WSA Maria Tarnowska Protokolant ref. sąd. Aneta Wirkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2006 r. sprawy ze skargi M. M., J. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta W. z dnia [...] grudnia 2004 r., nr [...] 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M. M., J. M. i J. M., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] dotyczącą odmowy stwierdzenia nabycia przez użytkowników wieczystych w trybie ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych praw własności nieruchomości (Dz. U. Nr 113, poz. 1209, ze zm.) prawa własności do nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...] o powierzchni [...] m2, opisanej w księdze wieczystej nr [...].

W uzasadnieniu organ II instancji stwierdził, że Prezydent W. decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r., po rozpatrzeniu wniosku M. M., J. M. i J. M. odmówił stwierdzenia nabycia przez wnioskodawców w trybie ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych praw własności nieruchomości (Dz. U. Nr 113, poz. 1209, ze zm.) prawa własności do nieruchomości położonej w W. przy ul. [...]. W uzasadnieniu organ I instancji stwierdził, że prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości ustanowione zostało aktem notarialnym Rep. [...] na rzecz małżonków M. M. i Z. M. na zasadzie wspólności ustawowej. Z. M. zmarła w dniu [...] kwietnia 1991 r. i spadek po niej nabyli mąż M. M., oraz synowie J. M. i L. M. po 1/3 części spadku każdy z nich, co zostało potwierdzone stosownym postanowieniem sądowym. Dnia [...] lipca 1999 r. L. M. przeniósł przysługujący mu udział w użytkowaniu wieczystym w wymiarze 1/6 na brata J. M.. Następnie dnia [...] stycznia 2001 r. M. M. przeniósł 1/3 praw użytkowania wieczystego na rzecz wnuka J. M.. W tej sytuacji w dniu [...] maja 1990 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości posiadali małżonkowie M. i Z. M., natomiast w dniu [...] października 2001 r. prawo to posiadali M. M., J. M. i J. M.. Oznacza to, zdaniem organu, że w rozpatrywanej sprawie nie został spełniony warunek zawarty w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 2001 r., z uwagi na fakt, że osoby fizyczne będące w dniu [...] maja 1990 r. współużytkownikami wieczystymi przedmiotowej nieruchomości gruntowej nie były nimi również w dniu [...] października 2001 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00