Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2006 r., sygn. III SA/Wa 1013/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (spr.), Sędziowie Asesor WSA Jarosław Trelka, Asesor WSA Janusz Walawski, Protokolant Barbara Czyżewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2006 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] września 2005r. Nr [...] 2) stwierdza, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2005 roku, znak: [...] Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwany dalej ZUS nie uwzględnił wniosku skarżącego dnia 19 marca 2005 r. o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w łącznej kwocie 111.160,13 zł w tym odsetki za zwłokę liczone na dzień 1 kwietnia 2005 roku uznając, iż w sprawie nie zostały spełnione przesłanki umorzenia w/w należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
19 października 2005 wpłynął do ZUS pełnomocnika J.W. o ponowne rozpatrzenie sprawy umorzenia składek i umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników w części finansowanej przez płatnika oraz umorzenie odsetek dotyczących składek finansowanych przez pracowników. W piśmie ponownie wskazano na trudną sytuację materialną i zdrowotną zobowiązanego, przyczyny powstania zaległości składkowych oraz fakt częściowej spłaty zadłużenia.
Prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych zwany dalej Prezes ZUS wniosku nie uwzględnił i decyzją dnia [...] stycznia 2006 r. Nr [...] utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wyjaśnił iż zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. Nr 137, poz.887 ze zm. zwana dalej u. s. s. u.) należności z tytułu składek mogą być przez ZUS umarzane w całości lub w części tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności, z zastrzeżeniem ust. 3a który stanowi, iż należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności; umorzenie składek powoduje umorzenie odsetek za zwłokę. Do składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w zakresie ulg i umorzeń stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne (art. 32 ustawy).