Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 maja 2006 r., sygn. V SA/Wa 2679/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Ewa Jóźków (spr.), Sędzia WSA - Małgorzata Rysz, Asesor WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant - Krzysztof Muszakowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2006 r. sprawy ze skargi H. P. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę

Uzasadnienie

H. P. Spółka z o.o. w dniu [...] lipca 2000 r. dokonała zgłoszenia celnego SAD nr [...] wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towaru w postaci nalepek samoprzylepnych. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę z dnia [...] maja 1999 r. nr [...] wystawioną przez eksportera, tj. firmę H. M. [...] oraz deklarację wartości celnej. Towary wyprowadzane były ze składu celnego C..

W wyniku przeprowadzonej w siedzibie importera powtórnej kontroli celnej, której przedmiotem był obrót towarowy z zagranicą zrealizowany przez Spółkę w latach 2000 - 2002 r. stwierdzono, iż importer ponosił płatności na rzecz kontrahenta zagranicznego wynikające z ujawnionej podczas kontroli Umowy dystrybucyjnej z [...] marca 2000 r. zawartej ze s. firmą H. SA. W toku kontroli ujawniono również faktury wystawione na podstawie wymienionego kontraktu. Kwoty dotyczące opłat licencyjnych wynikające z ujawnionych dokumentów nie były doliczane do wartości celnej importowanych przez polską Spółkę towarów, jak i nie informowano organu celnego o istnieniu takich opłat.

Mając wątpliwości co do prawidłowości deklarowanej przez Spółkę wartości celnej sprowadzonych towarów Naczelnik Urzędu Celnego w W. wszczął w niniejszej sprawie z urzędu postępowanie celne, a następnie decyzją z [...] czerwca 2003 r. uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru i kwoty wynikającej z długu celnego i dokonał ponownego ich określenia z uwzględnieniem poniesionej przez Stronę opłaty licencyjnej. Strona została ponadto zobowiązana do uiszczenia odsetek wyrównawczych liczonych od dnia powstania długu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00