Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 maja 2006 r., sygn. II SA/Ol 162/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędzia WSA Asesor WSA Protokolant Hanna Raszkowska Adam Matuszak (spr.) Beata Jezielska Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2006 r. sprawy ze skargi T. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]", Nr "[...]", Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał T P. uprawnienia kombatanckie za okres jednego miesiąca z tytułu służby w Szarych Szeregach. Jako podstawę prawną decyzji organ wskazał art. 1 ust. 2 pkt 3 i art. 5 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze. zm.), zwanej w dalszej części uzasadnienia: Ustawą o kombatantach.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, decyzją z dnia "[...]"lipca 2004 r., Nr "[...]", utrzymał w mocy własną decyzję z dnia "[...]"września 2003 r. W uzasadnieniu podał, że stosując się do polecenia Naczelnego Sądu Administracyjnego zawartego w wyroku z dnia 12 grudnia 2002 r., wezwał stronę do przedstawienia rekomendacji stowarzyszenia kombatanckiego. Z pisma Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szare Szeregi wynika, że na terenie Hufca O. nie jest znana działalność T. P. Stowarzyszenie zwróciło ponadto uwagę, że do organizacji Szare Szeregi przyjmowano dzieci w wieku od 12 lat, podczas gdy odwołujący się w 1941 r. miał zaledwie 9 lat. Organ, nie kwestionując służby w tej organizacji, uznał za nieprawdopodobne, że służbę taką wnioskodawca rozpoczął już w 1941 r. Stwierdził, że celem Szarych Szeregów była działalność wychowawcza związana z udziałem młodzieży w walce o niepodległość Polski. Szare Szeregi współpracowały ze Służbą Zwycięstwa Polsce, Związkiem Walki Zbrojnej oraz Armią Krajową. Od dnia 3 listopada 1942 r. ustalono podział członków tej organizacji na trzy grupy wiekowe: 12-14 lat - kryptonim "[...]", 15-17 lat - kryptonim "[...]" i od 17 lat - Grupy "[...]". W świetle powyższego oświadczenia świadków w zakresie okresu pełnienia przez wnioskodawcę służby w Szarych Szeregach budzą wątpliwości. Dolną granicę wieku, od której Szare Szeregi uzależniały przyjęcie w poczet organizacji, T. P. uzyskał dopiero w listopadzie 1944 r., a wówczas zakończył już swoją działalność kombatancką. W związku z powyższym w ocenie Kierownika Urzędu przedstawiony przez stronę materiał dowodowy nie daje podstaw do ustalenia służby we wnioskowanym okresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00