Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 maja 2006 r., sygn. II SA/Kr 2857/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia NSA Izabela Dobosz Sędziowie WSA Krystyna Daniel AWSA Kazimierz Bandarzewski (spr) Protokolant Grażyna Grzesiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2006 r. sprawy ze skargi A. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 18 września 2002r., Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku okresowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego A. C. kwotę 100 zł (sto złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania .

Uzasadnienie

W dniu [...] .08.2002 r. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] , działając na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity z 1998 r. Dz. U. Nr 64. poz. 414 ze zm.). odmówił przyznania A. C. zasiłku okresowego w kwocie [...] zł miesięcznie przez okres co najmniej pół roku.

W uzasadnieniu tej decyzji wyjaśniono, że strona nie posiada żadnych źródeł utrzymania i spełnia przesłanki uprawiające do udzielenia zasiłku okresowego. Jednak ograniczone możliwości finansowe, jakimi dysponuje organ I-instancji oraz konieczność zabezpieczenia świadczeń obligatoryjnych uniemożliwiają objęcie pomocą A. C.. Wskazano również, że strona otrzymuje pomoc w postaci zasiłków celowych oraz bezpłatnych obiadów w miarę posiadanych możliwości.

Decyzję tą odebrał A. C. dnia [...] .08.2002 r. i w dniu [...].08.2002 r. wniósł od niej odwołanie. W odwołaniu, powołując się na szereg przepisów Konstytucji RP, Europejskiej Karty Społecznej z 1961 r.. Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz -jak zaznaczył - subsydiarnie ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej, odwołujący się zarzucił organowi I-instancji naruszenie prawa. Wskazał, /e nieprawidłowo dokonano aktualizacji wywiadu środowiskowego w tej sprawie. Organ I-instancji doskonale bowiem znał sytuację odwołującego się, a mimo to przeprowadził 64 aktualizacje wywiadu środowiskowego, ponadto wizyty urzędników stanowią udrękę i upokorzenie dla strony, która nie ma warunków do podejmowania obcych osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00