Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 maja 2006 r., sygn. II SA/Kr 1055/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Zimmermann Sędziowie: WSA Barbara Pasternak (spr.) AWSA Wojciech Jakimowicz Protokolant: Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2006 r. sprawy ze skargi Związku L. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 18 lipca 2005 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa zabudowy w prawo użytkowania wieczystego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] lutego 2005 r. Nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz Związku L. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

II SA/Kr 1055/05

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 lipca 2005 r. sygn. akt [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] orzekającą o odmowie przekształcenia prawa zabudowy nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] o powierzchni [...] ha położonej w obrębie [...] w K. jedn. ewid. [...], obj. Kw [...]. ustanowionego kontraktem z dnia [...] grudnia 1933 r. w prawo użytkowania wieczystego na rzecz Związku L.

Prezydent Miasta działając jako organ I instancji , w decyzji z dnia [...] lutego 2005 r. ustalił :

Kontraktem z dnia [...] grudnia 1933 r. Gmina Miasta ustanowiła prawo budowli na rzecz Związku L., w stosunku do parcel katastralnych l. kat. [...], 1. kat. [...], l. kat. [...] i I. kat. [...] o łącznej powierzchni [...] a [...] m2 położonych w K., gm. kat. C. Powyższe prawo zostało ustanowione w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 kwietnia 1912 r. o prawie zabudowy (Dz.U. prawa austriackiego nr 86) na okres 80 lat licząc od dnia podpisania kontraktu, tj. do dnia 29 grudnia 2013 r. Prawo budowli było w myśl art. III kontraktu prawem odpłatnym . Należność na rzecz Gminy wynosiła 10,-zł rocznie i miała być płacona z góry w kasie Miasta do końca stycznia każdego roku kalendarzowego. W razie niezapłacenia czynszu za dwa kolejne lata Gmina Miasta uprawniona jest uznać prawo budowli za wygasłe. W myśl postanowień zawartych w art. IV kontraktu Związek L. zobowiązał się wybudować na przedmiotowych nieruchomościach "[...]" mający służyć celom przysposobienia wojskowego wychowania fizycznego . Budynek miał być zrealizowany ściśle zgodnie z planami zatwierdzonymi przez Magistrat, a także wszelkie koszty utrzymania budynku wraz z przyległościami, oraz koszty ubezpieczenia miały być ponoszone przez Związek. Umowa zawierała kategoryczny nakaz używania budynku i innych obiektów usytuowanych na w/w parcelach wyłącznie na cele przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Bezwzględnie zabroniono używania nieruchomości na inne cele, podnajmowania jej i odstępowania prawa używania. W przypadku wygaśnięcia prawa budowli wszelkie obiekty posadowione na nieruchomości stawały się własnością Gminy Miasta bez jakiegokolwiek wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00