Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 maja 2006 r., sygn. II SA/Gl 682/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska Asesor WSA Barbara Brandys-Kmiecik Protokolant referent stażysta Jolanta Czarnata po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2006 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zgłoszenia zanieczyszczenia nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] 2004 r., skierowanym do Starostwa Powiatowego

w C., "A" S.A. w P. dokonała zgłoszenia zanieczyszczenia powierzchni ziemi na działkach nr A, B oraz C, położonych w C., przy ul. [...].

Jako podstawę prawną tego zgłoszenia wskazano art. 12 ust. 1 ustawy z dnia

27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy

o odpadach oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.), zwanej dalej ustawą wprowadzającą.

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy wprowadzającej oraz art. 104 kpa, Starosta C. odrzucił dokonane przez Spółkę zgłoszenie.

W uzasadnieniu decyzji, powołując się na wyniki przeprowadzonego postępowania, organ ten uznał, że dokonujący zgłoszenia "A" S.A. jest następcą prawnym "B" S.A., która powstała po przejęciu "C" S.A. przez "D" S.A. Wskazując datę [...] r., z którą to nastąpiło wykreślenie z rejestru handlowego "B" S.A., a w jej miejsce wpisana została "A" S.A., organ pierwszej instancji podniósł, iż obowiązująca wówczas ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. - o ochronie i kształtowaniu środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r., Nr 49, poz. 196 ze zm.) nie przeniosła obowiązku naprawienia szkód wyrządzonych w środowisku na następcę prawnego, jak czyni to ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r., nr 62, poz. 627). Zdaniem organu należało uznać, iż brak stosownej regulacji z zakresu prawa administracyjnego spowodował, iż w sytuacji tej, w momencie przejęcia, obowiązywały przepisy prawa cywilnego, zatem z chwilą wykreślenia z rejestru handlowego spółka przejmująca weszła we wszystkie prawa oraz obowiązki ciążące na podmiocie przekazującym. Mając na uwadze fakt, że władającym powierzchnią działek, których dotyczyło zgłoszenie, jest "A", organ podniósł, iż zgłoszenie to nie może być uwzględnione, a grunty winny być rekultywowane przez ów podmiot jako odpowiedzialny za ich zanieczyszczenie. Jednocześnie organ ten podkreślił, iż do zgłoszenia nie załączono wyników badań, potwierdzających fakt zanieczyszczenia ziemi czy gleby lub dokumentację potwierdzającą niekorzystne przekształcenie ukształtowania terenu, a dopiero w dniu [...] 2004 r. przekazano dokumentację hydrogeologiczną mającą potwierdzić stan zanieczyszczenia przedmiotowych gruntów przez inny podmiot.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00