Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 maja 2006 r., sygn. I SA/Gd 486/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Protokolant Beata Jarecka, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi B. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 1999 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Sygn. akt I SA/ Gd 486 / 04
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 233 § 1 pkt. 1 w związku z art. 220 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997r., Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), art. 10 ust. 2, art. 21 ust. 1 i 2, art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz. 50 z późn. zm. ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] w sprawie określenia [...] B. G. w podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 1999 roku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w kwocie [...] złotych.
Rozpoznając odwołanie od decyzji organu pierwszej instancji, w którym podatniczka wniosła o jego uchylenie i umorzenie postępowania w sprawie lub o zwrot odsetek od kwoty [...] złotych od dnia złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej tj. od 25 lutego 1999 roku, zarzucając naruszenie: art. 210 § 1 pkt. 4 Ordynacji podatkowej poprzez niewłaściwe powołanie podstawy prawnej tj. brak wskazania dzienników ustaw, w których możliwe jest dotarcie do obowiązujących przepisów prawa oraz poprzez powołanie w uzasadnieniu na przepisy, które nie zostały podane jako podstawa prawna w wydanej decyzji; art. 210 § 1 pkt. 6 i § 4 Ordynacji poprzez nie zacytowanie oraz nie wyjaśnienie wszystkich przepisów prawa stanowiących podstawę wydania zaskarżonej decyzji oraz powołanie się w uzasadnieniu na dokumenty, o których istnieniu strona nie miała pojęcia; art. 247 § 1 Ordynacji poprzez nie wezwanie podatnika do poprawienia deklaracji; art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o VAT poprzez nie zastosowanie powyższych przepisów w momencie otrzymania deklaracji i narażenie podatnika na straty finansowe; art. 121 § 1 Ordynacji poprzez działanie Naczelnika w sposób nie budzący zaufania; w decyzji z dnia [...] zawarte zostało pouczenie, które spowodowało cały "bałagan" rozliczeniowy jaki powstał pomiędzy stroną a Urzędem Skarbowym - błędne pouczenie naraziło stronę na straty materialne, Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że bezsporne i niekwestionowane w sprawie jest, że podatniczka w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 1999 roku wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w wysokości [...] złotych, którą zadeklarowała do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Poza sporem pozostaje, że w tym miesiącu rozliczeniowym podatniczka dokonywała sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami 22% i 7%. Zasadność wykazanej przez podatniczkę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w kwocie [...] złotych została potwierdzona przez organ pierwszej instancji po ponownym rozpatrzeniu sprawy w wyniku dwukrotnego uchylenia przez organ odwoławczy decyzji organu pierwszej instancji. Wobec stwierdzenia, że w miesiącu rozliczeniowym styczniu 1999 roku powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym oraz dokonywano sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami 22% i 7% to stosownie do art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz. 50 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2000 roku, kwota różnicy podatku podlega zwrotowi na rachunek bankowy podatnika. Wobec powyższego organ pierwszej instancji określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie [...] złotych do zwrotu na rachunek bankowy podatnika, a organ odwoławczy w wyniku rozpatrzenia odwołania utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.