Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 maja 2006 r., sygn. I SA/Gd 332/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Asesor WSA Bogusław Woźniak (spr.), Protokolant Beata Jarecka, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi W. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 7 maja 2004 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów dotyczących prowadzonego postępowania egzekucyjnego 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2006 r. Sygn. akt II FSK 474/05 uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 26 listopada 2004 r. Sygn. akt I SA/Gd 400/04 i przekazał sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 26 listopada 2004 r. uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. oraz poprzedzające postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] r. w przedmiocie zarzutów dotyczących prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Przyjęty przez Sąd I instancji stan faktyczny przedstawiał się następująco.

Na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na podstawie wystawionych przez ZUS tytułów wykonawczych obejmujących należność z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne za okres styczeń - październik 1995 r. i należne odsetki, Naczelnik Urzędu Skarbowego, wszczął wobec W. B. postępowanie egzekucyjne. W ustawowym terminie zobowiązany wniósł zarzut przedawnienia tych należności, który postanowieniem ZUS jako wierzyciela uznany został za bezzasadny. ZUS poinformował także organ egzekucyjny w odrębnym od postanowienia piśmie, że na postanowienie ZUS w sprawie stanowiska wierzyciela nie przysługuje zażalenie, a to zgodnie z art. 83 c ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm), stąd postanowienie to jest ostateczne. W załatwieniu zgłoszonego zarzutu przeciwegzekucyjnego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał zarzut przedawnienia za nieuzasadniony, powołując się na związanie organu egzekucyjnego stanowiskiem wierzyciela zawartym w ostatecznym postanowieniu ZUS, które to związanie wynika z art. 34 § 1 i § 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późn. zm.). Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego i dodatkowo wyjaśnił, że ostateczne postanowienie wierzyciela w sprawie zgłoszonego zarzutu jest wiążące nie tylko dla organu egzekucyjnego, ale i dla organu odwoławczego będącego organem sprawującym nadzór wyłącznie w zakresie egzekucji administracyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00