Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 maja 2006 r., sygn. I SA/Gd 351/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Sędziowie NSA Sławomir Kozik,, NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Protokolant Dorota Łabuda, po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. sp. z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 1999 r. 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...]; 2. orzeka, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 2800 zł (słownie: dwa tysiące osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Gd 351/05

U z a s a d n i e n i e

"A." spółka z o.o. z siedzibą w G. w deklaracji dla podatku od

towarów i usług VAT - 7 za miesiąc marzec 1999 r. wykazała kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc w wysokości 1.482.727 zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w dniu [...] wydał decyzję, w której dokonał w sposób odmienny od wskazanego przez spółkę rozliczenia podatku towarów i usług za miesiąc marzec 1999 r.

U podstaw wydanego rozstrzygnięcia legły ustalenia kontroli przeprowadzonej przez pracowników Urzędu Skarbowego w spółce "A." zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem z tytułu podatku od towarów i usług za miesiąc marzec 1999 roku. W toku postępowania kontrolnego ustalono, iż w rejestrze zakupów oraz deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 1999 r. spółka ujęła fakturę VAT wystawioną przez firmę "B." E. G., której przedmiot stanowił zakup usług zarządzania przedsiębiorstwem oraz fakturę wystawioną przez "C." D. K. za "Usługi zarządzania przedsiębiorstwem wg umowy". Na udokumentowanie powyższych zakupów spółka przedłożyła umowy o doradztwo zawarte ze wskazanymi wyżej przedsiębiorcami. Organ podatkowy uznał, że te wydatki nie stanowią kosztów uzyskał przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 106, poz. 482 ze zm.), a w konsekwencji nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego na podstawie przepisu art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00