Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 maja 2006 r., sygn. I SA/Gd 199/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.) Sędziowie : sędzia WSA Tomasz Kolanowski asesor WSA Danuta Oleś Protokolant: Zuzanna Baca po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi "A", Spółka Akcyjna z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2001 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 199/05

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej działając m.in. na podstawie art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.; dalej jako u.p.d.p.) określił spółce "A" S.A. ( aktualna firma "A" S.A. ) w G. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za rok podatkowy 2001 r. w wysokości [...] zł.

Organ podatkowy I instancji wyłączył z kategorii kosztów uzyskania przychodów wydatki objęte fakturami wystawionymi w 2001 r. wobec spółki przez "B".

W uzasadnieniu wskazano, że przesłuchany w charakterze świadka [...] Z.B., kierujący "B" w 200l r. zeznał, że podpisane przez niego faktury wystawione w 2001 r. na rzecz "A" S.A. zostały wystawione za niezrealizowane i niewykonane usługi. Faktury te wystawione zostały na prośbę prezesa zarządu "A" S.A. S.M., co uzgadniane było najczęściej telefonicznie z prezesem kontrolowanej spółki, który określał kwotę na którą miała zostać wystawiona faktura. Płatności za faktury odbywały się w formie przelewów bankowych realizowanych za pośrednictwem "C" S.A. Po dokonaniu płatności na konto "B" osoby wchodzące w skład Zarządu "A" S.A. tj. S.M. lub F.M. - wiceprezes zarządu odbierali w gotówce kwotę równą 90% wartości netto faktury wystawionej przez "B" na rzecz "A" S.A., natomiast 10% wartości netto faktur zatrzymywało "B". Mając na uwadze powyższe organ podatkowy wskazał, że skarżąca spółka poprzez zawarcie umowy o współpracy z "B" uczestniczyła w mechanizmie stworzonym przez strony rzekomych transakcji, których celem było uzyskanie korzyści finansowych nie wynikających z prowadzonej przez te podmioty działalności gospodarczej. W ocenie organu podatkowego nie ulega wątpliwości, iż to właśnie zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych niektórych dochodów z działalności gospodarczej, jakie posiadało "B", na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4a u.p.d.p. oraz art. 55 ust.3 ustawy z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1989r. Nr 29 poz. 154) spowodowało, że "A" S.A. uczestniczyła w transakcjach zawieranych z "B". Ujęcie w księgach handlowych faktur kosztowych za niezrealizowane usługi pośrednictwa handlowego wystawianych przez "B" miało na celu obejście przepisów prawa podatkowego poprzez wykazanie wysokich kosztów uzyskania przychodów i obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji spowodowało uszczuplenie przez "A" S.A. wpływów podatku dochodowego do budżetu państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00