Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 kwietnia 2006 r., sygn. III SA/Wr 178/04
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKI Dnia 25 kwietnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Anna Moskała Sędzia NSA Józef Kremis (sprawozdawca) Protokolant Monika Mikołajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2006 r. sprawy ze skargi A spółka z o. o., z siedzibą w O. obecnie B spółka z o. o., z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 4 lutego 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej 6.815 (sześć tysięcy osiemset piętnaście) zł kosztów postępowania sądowego; III. orzeka, że decyzja wymienioną w punkcie I nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Decyzją Nr [...] z dnia 4 lutego 2004 r. Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w O., uznającej zgłoszenie celne Nr [...] z dnia 9 października 2000 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru o nazwie handlowej Bebilon amino i wynikającej z tego kwoty długu celnego. Uzasadniając swoje stanowisko organ drugiej instancji podniósł, że w dniu 9 października 2000 r. strona dokonała zgłoszenia celnego towaru o nazwie Bebilon amino, klasyfikując go do kodu PCN 3004 50 10 0 ze stawką obniżoną 0%, i wnioskując o objęcie go procedurą dopuszczenia do obrotu. Organ celny przyjął wspomniane zgłoszenie po spełnieniu wymogów określonych w art. 64 Kodeksu celnego.
W dniu 16 lipca 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego w O. - działając na podstawie art. 83 § 1 w związku z art. 65 § 4 Kodeksu celnego - wszczął postępowanie celne w sprawie i przystąpił do weryfikacji wymienionego wcześniej zgłoszenia w zakresie prawidłowości klasyfikacji towarowej. W trakcie postępowania strona skarżąca przedstawiła dodatkowe dokumenty dotyczące procesu produkcji preparatu, analizy składu chemicznego a także certyfikaty producenta, teksty etykiet, ulotki informacyjne, świadectwa rejestracji MZiOS oraz opinię biegłych z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia, Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie oraz pismo Zakładu Towaroznawstwa i Żywności Funkcjonalnej. Dysponując tymi materiałami dowodowymi organ pierwszej instancji uznał, że zgłoszony do odprawy towar powinien być zakwalifikowany do kodu PCN 2106 90 92 0 ze stawką celną 25%.