Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2006 r., sygn. V SA/Wa 2881/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA -Piotr Piszczek Sędzia WSA -Jolanta Bożek Asesor WSA -Joanna Gierak (spr.) Protokolant -Katarzyna Kotulińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2006 r. sprawy ze skargi A. S.A. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2005 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe; oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Agencję celną, działającą jako przedstawiciel importera A. S.A. z siedzibą w P., według dokumentu SAD z [...] sierpnia 2001 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego [...] w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu partię sprowadzonych z [...] leków, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w kwocie [...], odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury z [...] sierpnia 2001 r. - wystawionej przez B SA z [...] .

W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w P. w siedzibie firmy A. S.A. ustalono, iż wartość celna importowanych leków została zadeklarowana w sposób nieprawidłowy. Ustalenia pokontrolne zawarte w protokole (nr [...] z [...].09.2002 r.), stanowiły podstawę wszczęcia z urzędu w niniejszej sprawie postępowania celnego i podatkowego celem ustalenia prawidłowej wartości celnej i kwoty podatku od towarów i usług od sprowadzonych ww. zgłoszeniem celnym farmaceutyków.

Decyzją z [...] marca 2004 r. nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. - po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego w sprawie - uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i kwoty wynikającej z długu celnego oraz podatku VAT i orzekając w tej części określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów (upustów cenowych), obniżających - zdaniem organu celnego - pierwotnie fakturowane należności eksportera. Uzasadniając decyzję organ celny I instancji powołał się na ujawnioną -w toku kontroli postimportowej- umowę dystrybucyjną wraz z załącznikami do niej zawartą z eksporterem w sprawie, przewidującą w pkt 6 udzielanie Spółce polskiej rabatów za rok 2001 na poziomie [...] % zafakturowanej sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00