Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2006 r., sygn. V SA/Wa 2879/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Sędzia WSA - Izabella Janson, Asesor WSA - Danuta Dopierała (spr.), Protokolant - Barbara Zielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2006 r. sprawy ze skargi A. S.A w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Agencję celną, działającą jako przedstawiciel importera A. S.A. z siedzibą w P., według dokumentu SAD z [...] grudnia 2001 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego [...] w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu partię sprowadzonych z [...] leków, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w kwocie [...], odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury nr [...] z dnia [...] grudnia 2001 r. - wystawionej przez B. z [...] .

Postanowieniem z [...] lutego 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. wszczął z urzędu postępowanie w celu zbadania prawidłowości przedmiotowego zgłoszenia celnego w zakresie wartości celnej i ustalenia prawidłowej wysokości podatku od towarów i usług importowanych farmaceutyków.

Decyzją z [...] marca 2004 r. nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W., uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i kwoty wynikającej z długu celnego oraz podatku VAT i orzekając w tej części określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów (upustów cenowych), obniżających - zdaniem organu celnego - pierwotnie fakturowane należności eksportera.

Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z [...] października 2005 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera, ujawniono zawartą przez niego z eksportem - B. z siedzibą w [...] - umowę określającą warunki sprzedaży leków gotowych oraz porozumienia w sprawie rabatu m.in. za okres od [...] stycznia 2001 r. do [...] grudnia 2001 r., przewidujące stosowanie w sprzedaży leków stronie skarżącej rabatu stanowiącego określony procent "z wartości sprzedaży zafakturowanej na koniec okresu zafakturowania" oraz noty kredytowe (w sprawie niniejszej notę nr [...] z [...] grudnia 2001 r., wystawionej przez [...] za miesiąc grudzień 2001 r. na kwotę [...]). Jedynym warunkiem jaki postawił kontrahent było przekroczenie minimalnego poziomu sprzedaży dla danego okresu, a w przypadku, gdy nabywca nie wypełniłby tego warunku rabat "zostanie zawieszony". Na podstawie porozumienia dystrybutor odlicza przyznane rabaty od kwot, jakie musi zapłacić za zakup produktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00