Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2006 r., sygn. VI SA/Wa 120/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Bosakirska Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 marca 2006r. sprawy ze skargi S. S. i M. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji oddala skargę
Uzasadnienie
Dnia [...] sierpnia 2005 r. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją nr [...] nałożył na przedsiębiorców Panią S. S. oraz Pana M. S. karę pieniężną w wysokości 8.600 (ośmiu tysięcy sześciuset) złotych.
Podstawę faktyczną niniejszego rozstrzygnięcia stanowił m.in. brak
u prowadzącego pojazd marki [...] o nr rej. [...] wraz z naczepą marki [...] o nr rej. [...] dnia [...] czerwca 2005 r. licencji na wykonywanie transportu drogowego rzeczy.
W odwołaniu od niniejszej decyzji skarżący nie kwestionują zasadności nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów rozporządzenia Rady (EWG)
nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Skarżący podnoszą natomiast, iż nie zostały naruszone przepisy ustawy
o transporcie drogowym, ponieważ działalność polegająca na przewozie rzeczy wykonywana jest przez M. S., który w prowadzonej z S. S. spółce cywilnej odpowiedzialny jest właśnie za wykonywanie transportu drogowego i posiada stosowną licencję. Świadczenie S. S. polega zaś na wykonywaniu czynności technicznych, związanych z obsługą wykonywanych przewozów, prowadzenia biura i księgowości.
Ponadto skarżący podnoszą, iż w ocenie Urzędu Miasta, jako organu wydającego licencje na wykonywanie transportu drogowego, licencja udzielona jednemu ze wspólników jest wystarczająca dla wykonywania działalności transportowej przez spółkę cywilną.