Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 12 kwietnia 2006 r., sygn. II SA/Rz 362/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Czarnik Sędziowie WSA Robert Sawuła /spr./ AWSA Joanna Zdrzałka Protokolant: sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi J.B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję;

Uzasadnienie

II SA/Rz 362/05

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J.B. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Rzeszowie jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (PWIS) w przedmiocie ustalenia braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Decyzja ta zapadła w następującym stanie faktycznym:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w S. decyzją z [....]r. Nr [...] orzekł, iż nie znajduje podstaw do stwierdzenia u J.B. choroby zawodowej - uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu pochodzenia zawodowego, wymienionej w poz. 15 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18.11.1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz.294 ze zm., zwane dalej "rozp. z 1983"). W podstawie prawnej tej decyzji powołano "art.104 § 1 i 2 Kpa", art.5 pkt 4a ustawy z 14.03.1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. Nr 90 z 1998r., poz.575 ze zm.) oraz § 10 rozp. z 1983. W wyniku dochodzenia epidemiologicznego organ ustalił, że J.B. pracował zawodowo wyłącznie w Zakładach Mięsnych "B.S." w S., rozpoczynając prace od 18.09.1965r. jako uczeń praktycznej nauki zawodu, po trzech latach zaś pracował jako stażysta we wszystkich wydziałach zakładu. Narażony był wówczas na hałas wytwarzany przez pracujące w zakładzie maszyny oraz system wentylacyjny i chłodniczy. Organ przyjął na podstawie późniejszych pomiarów, iż był w tym czasie narażony okresowo na ponadnormatywny hałas o poziomie ekspozycji 88-94 dB podczas pracy na wydziale ubojni oraz 86-91 dB na wydziale jeliciarni. Na pozostałych wydziałach hałas kształtować się miał na poziomie normatywu higienicznego. Od 1969r. do 1985r. J.B., z wyjątkiem okresu służby wojskowej i kilkumiesięcznej pracy na wydziale masarni i wydziale rozbioru, pracował w wydziale ubojni na stanowisku ubojowca., obsługując także rotacyjnie inne stanowiska technologiczne. Był w tym czasie narażony na ponadnormatywny hałas na poziomie 84-94 dB oraz na drgania mechaniczne o miejscowym oddziaływaniu na organizm. Organ ustalił, iż przekroczono także wskaźnik oceny narażenia miejscowego na drgania mechaniczne. Od 2.05.1985r. do 31.12.1994r. J.B. pracował na stanowisku rozbieracz-wykrawacz na wydziale rozbioru w chłodni, gdzie przyjęto iż hałas kształtował się na poziomie nieznacznie powyżej 85 dB. W ostatnim okresie zawodowym, tj. do 2001r. strona zatrudniona była na stanowisku krajacz-rozbieracz, będąc narażonym na hałas od pracujących pił do rozkrawania półtusz oraz od urządzeń chłodniczych, będąc narażonym na hałas o poziomie 79,2 dB-85 dB oraz na niekorzystne warunki mikroklimatyczne w postaci niskiej temperatury. J.B. z dniem 30.11.2001r. odszedł na zasiłek przedemerytalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00