Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 kwietnia 2006 r., sygn. II SA/Po 2087/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędzia WSA Marzenna Kosewska WSA Beata Sokołowska ( spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2006r. sprawy ze skargi S. P. na decyzję Państwowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję i ją poprzedzającą decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...], nr [...]. II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ B.Sokołowska /-/ W. Długaszewska /-/ M. Kosewska EW

Uzasadnienie

U Z S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] Nr [...] znak [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny na podstawie art. 104 § 1 i 2 kpa i art. 5 pkt 4 a ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 roku, Nr 90 poz. 575 z późn. zm.) orzekł o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u S. P. w postaci uszkodzenia słuchu spowodowanego działaniem hałasu wymienionej w pozycji 15 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 listopada 1983 roku w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65 poz. 294 z późniejszymi zm.).

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że S. P. pracując jako kowal w Kombinacie Państwowych Gospodarstw Rolnych był narażony m.innymi na hałas w związku z wykonywaną przez niego pracą, która polegała na kuciu lemieszy ze stali resorowej, okuć budowlanych przy użyciu młota mechanicznego resorowego. Przy czym kucie lemieszy odbywało się na dwie zmiany, a przy sezonowym zapotrzebowaniu czas pracy wydłużał się nawet do 12-13 godzin. Największe narażenie na hałas przy czynnościach związanych z kuciem lemieszy miało miejsce w latach 1982-1989. Przy młocie kowalskim brak było zabezpieczeń wyciszających. Stwierdzono też brak ochron osobistych słuchu i badań audiometrycznych. Lemiesze były wykonywane z resorów kolejowych tj. bardzo twardej stali, co powodowało konieczność zwiększania siły uderzenia młotem kowalskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00