Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 kwietnia 2006 r., sygn. II SA/Kr 863/05

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 kwietnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski AWSA Wojciech Jakimowicz ( spr.) Protokolant: Karina Lutyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2006 r. sprawy ze skargi V.V. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego - skargę oddala -

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] czerwca 2005r., sygn. akt:[...] po rozpatrzeniu odwołania V.V. od wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta K. decyzji z dnia [...] kwietnia 2005r., nr[...] orzekającej o przyznaniu zasiłku stałego od dnia 1 kwietnia 2005 roku na stałe w kwocie 144,50 zł miesięcznie, działając na podstawie art. 2 ust. 1, art. 3, art. 6, art. 8, art. 37 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że organ pierwszej instancji ustalił, iż V.V. jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu niepełnosprawności oraz że prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z rodziną.

W odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji wnioskodawczyni wskazała, że winna otrzymywać wyższy zasiłek albowiem przyznana kwota nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] stwierdziło, że zaskarżona decyzja organu pierwszej instancji jest merytorycznie prawidłowa, co skutkuje utrzymaniem jej w mocy. Podniesiono, że w myśl przepisu art. 37 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64 póz. 593 z zm.) zasiłek stały przysługuje: 1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, 2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Zasiłek stały ustala się w wysokości: 1) w przypadku osoby samotnie gospodarującej - różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby z tym, że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie, 2) w przypadku osoby w rodzinie - różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie (art. 37 ust. 2 ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00