Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 marca 2006 r., sygn. IV SA/Wr 164/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska Asesor WSA Ewa Kamieniecka Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Protokolant Robert Hubacz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2006 r. sprawy ze skargi M. F. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane.

Uzasadnienie

M. F. zwróciła się dnia [...]r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub z innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad jej dzieckiem - K. F.. Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. decyzją z dnia [...]r., Nr [...], wydaną z upoważnienia Prezydenta W., odmówił M. F. przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. Odmowa została uzasadniona tym, że w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka załączonym do wniosku brak było ustalenia wskazań z art. 6 lit. b) ust. 3 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.).

M. F.wniosła dnia [...]r. do organu I instancji pismo, w którym zwróciła się o ponowne rozpatrzenie jej wniosku z [...]r., stanowiącego podstawę rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji z dnia [...]r. Wyjaśniła, że nie podjęła wcześniej żadnych czynności procesowych, gdyż oczekiwała na termin rozprawy, która odbyła się [...]r. W rezultacie Sąd Rejonowy dla W.-Ś. [...] Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, wyrokiem z dnia [...] r., sygn. akt [...], zmienił orzeczenie Powiatowego i Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w ten sposób, że orzeczona niepełnosprawność K., syna M. F., jest trwała i że wymaga on stałej opieki innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. M. F. wyjaśniła ponadto, że od [...]r. do [...] r. nie otrzymywała żadnych świadczeń pomocy społecznej. Nie podejmowała też pracy zarobkowej ze względu na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem. Była zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych. M. F. wniosła więc o wypłacenie jej świadczenia pielęgnacyjnego za [...],[...],[...] i [...]r. Pismo to organ I instancji zakwalifikował jako odwołanie od decyzji z dnia [...]r. i przesłał je Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu pismem z dnia [...]r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00