Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 marca 2006 r., sygn. IV SA/Wr 56/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Asesor WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Magdalena Domańska - Byskosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2006 r. sprawy ze skargi P. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] , wydaną na podstawie art. 138 § l pkt l kpa oraz art. 15 ust. 5ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 ze. zm.), po rozpatrzeniu odwołania P. Z. od wydanej z upoważnienia Prezydenta W. decyzji Zastępcy Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego W. z dnia [...] r. nr [...] odmawiającej udzielenia licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu wskazało, że dniu [...] r. wpłynął wniosek P. Z. o wydanie licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką. W wyniku przeprowadzonego postępowania w sprawie ustalono, iż wnioskodawca prowadził już tego rodzaju działalność na podstawie zezwolenia nr [...] z dnia [...] r. na wykonywanie krajowego drogowego przewozu osób taksówką osobową. Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent W., działając na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o transporcie drogowym, cofnął ww. zezwolenie.

Mając na uwadze wskazane okoliczności organ I instancji uznał, iż w sprawie musi znaleźć zastosowanie przepis art. 15 ust. 5 ustawy o transporcie drogowym, uniemożliwiający udzielenie przedmiotowej licencji przed upływem 3 lat od dnia, w którym cofnięcie poprzedniej licencji stało się ostateczne. W uzasadnieniu decyzji organ - na tle argumentacji skarżącego podniesionej podczas przesłuchania z dnia [...] r., wskazującej na to, że w tym przypadku w istocie nie cofnięto licencji lecz zezwolenie - wskazał, że i w poprzedniej ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób (Dz. U. Nr 141, poz. 942) obowiązywał - na mocy jej art. 16 ust. 4 - podobny zakaz, wprowadzający trzyletni okres karencji na ubieganie się o wydanie decyzji umożliwiającej wykonywanie przewozów taksówką. Tezę o ciągłości regulacji w analizowanym zakresie poparto dodatkowo zwróceniem uwagi na to, że w dniu [...] r. w istocie cofnięto stronie uprawnienie do wykonywania przedmiotowej działalności gospodarczej, wynikające z zezwolenia wydanego na podstawie poprzedniej ustawy. Ponadto wskazano na treść przepisu przejściowego art. 103 ust. 2 obecnie obowiązującej ustawy, tj. ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, wskazując, że przepis ten przesądza o tym, że organ udzielający licencji ma obowiązek zastosować się do przepisu art. 15 ust6. 5 i odmówić udzielenia licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką. Jednocześnie poinformowano stronę o tym, że w jej przypadku przedmiotowy wniosek będzie można złożyć po dniu [...] r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00