Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 marca 2006 r., sygn. II SA/Wa 182/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Werpachowska Sędzia WSA Ewa Kwiecińska Asesor WSA Jarosław Trelka (spr.) Protokolant Małgorzata Płodzicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2006 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej oddala skargę

Uzasadnienie

II SA/Wa 182/06

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] grudnia 2002 r. Dyrektor Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej wypowiedział stosunek służbowy [...] M. S. Jako podstawę faktyczną tego wypowiedzenia wskazano fakt rozformowania Wyższej Szkoły Oficerskiej [...], gdzie M. S. pełnił swoją służbę. Podstawą prawną był natomiast art. 78 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.) oraz § 137 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 grudnia 1996 r. w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 7, poz. 38 ze zm.). W uzasadnieniu organ podał, że na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego z dnia [...] sierpnia 2002 r. Wyższa Szkoła Oficerska [...] uległa rozformowaniu. Zajmowane przez M. S. stanowisko uległo likwidacji, a nie było możliwości wykorzystania oficera w jednostkach wojskowych podległych Dowódcy Wojsk Lądowych.

Decyzję tę M. S. otrzymał w dniu 23 grudnia 2002 r.

Na wniosek żołnierza, zgłoszony na podstawie art. 14 ustawy z dnia 25 stycznia 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001 - 2006 (Dz. U. Nr 76, poz. 804 ze zm.), zwolnienie nastąpiło w skróconym terminie z dniem 31 stycznia 2003 r.

Wnioskiem z dnia 17 czerwca 2005 r. pełnomocnik M. S. wystąpił do Ministra Obrony Narodowej o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] grudnia 2002 r. We wniosku tym podniósł, że podejmując ją organ rażąco naruszył przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie zawodowej żołnierzy zawodowych, tj. jej art. 78 ust. 2 pkt 2 i 3, poprzez wypowiedzenie stosunku służbowego i złożenie propozycji wyznaczenia na inne stanowisko służbowe na 8 miesięcy przed likwidacją instytucji wojskowej, w której pełnił on służbę. Z rozkazu o likwidacji Wyższej Szkoły Oficerskiej [...] wynika, że miała ona zostać zlikwidowana dopiero w przyszłości, tj. w sierpniu 2003 r. Z uzasadnienia decyzji z dnia [...] grudnia 2002 r. nie wynikało poza tym czy i z jaką datą instytucja wojskowa i stanowisko służbowe wnioskodawcy zostało zlikwidowane. Jednostka, w której M. S. pełnił służbę, istniała po dacie wydania decyzji z dnia [...] grudnia 2002 r., tj. w dniu 29 maja 2003 r., o czym świadczy wydanie tego dnia opinii rektora tej jednostki o innym żołnierzu. Rozmowę, w czasie której złożono skarżącemu propozycję wyznaczenia na inne stanowisko, przeprowadzono przed likwidacją jego stanowiska. Rozkaz o zwolnieniu mógł być wydany tylko pod warunkiem dokonania, bądź co najmniej rozpoczęcia procesu likwidacji tego stanowiska, co mogło wynikać tylko z wydania odpowiednich rozkazów. Tylko pod tym warunkiem mogła też być złożona propozycja innego wyznaczenia służbowego. Także propozycja przeniesienia na inne, niższe stanowisko służbowe, mogła być złożona tylko pod warunkiem likwidacji zajmowanego stanowiska wynikającej z restrukturyzacji i modernizacji sił zbrojnych. Skoro likwidacja nie była dokonana w dniu wydania decyzji, nie było podstaw do składania takiej propozycji. Tym samym naruszono art. 36 ust. 6 przywołanej ustawy pragmatycznej. Skarżący powołał się przy tym na analogiczne, w jego ocenie, przypadki, w których Dowódca Wojsk Lądowych stwierdzał nieważność decyzji o zwolnieniu. W konkluzji wniósł o stwierdzenie, na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 Kpa, nieważności decyzji z dnia [...] grudnia 2002 r. lub o stwierdzenie, że została ona wydana z naruszeniem prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00