Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 marca 2006 r., sygn. V SA/Wa 987/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Mirosława Pindelska (spr.) Sędzia NSA - Marzenna Zielińska Sędzia NSA - Piotr Piszczek Protokolant - Michał Petranik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2006 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...] spółkę z o.o. z siedzibą w [...] według dokumentu SAD z [...] września 2001 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego w [...] objął procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci leków, uprzednio objętych procedurą składu celnego, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera - [...] Ltd. z siedzibą w I.

Decyzją z [...] sierpnia 2004 r. nr [...] wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 ustawy z 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. nr 23, poz. 117 ze zm.), Naczelnik Urzędu Celnego [...] w [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej oraz kwoty cła i wysokości zobowiązania podatkowego i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturach handlowych wartość leków została zawyżona.

Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w [...] zaskarżoną decyzją z [...] stycznia 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy stwierdził, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera, ujawniono "Umowę o Dystrybucji i Dostawach" zawartą przez niego w dniu [...] maja 2001r. (zawartą z mocą wsteczną od dnia 01.01.2000r. i obowiązującą do dnia 31.12.2002r.), z eksporterem - [...] Ltd z I. oraz noty kredytowe zarejestrowane w księgowości importera obniżające wartość importowanych farmaceutyków. W punkcie 6 ww. umowy określono sposób udzielenia upustów. Strony wspólnie określiły Roczny Plan Zakupów (RPZ) na lata 2000, 2001 i 2002 stanowiący załącznik B i B1 do umowy. Jeśli Wartość Netto Produktów (WNP) zakupionych w danym miesiącu (pkt 6.6) przekroczy wartość określoną w "RPZ" importer będzie uprawniony do otrzymania od eksportera upustu w wysokości 30 % (przy przekroczeniu wartości docelowej 1) lub 40 % (przy przekroczeniu Wartości Docelowej 2). Upust udzielony zostanie w chwili wystawienia właściwej noty kredytowej przez dostawcę, nie później jednak niż w ciągu 90 dni po upływie okresu, w którym zakupy dokonane importera przekroczyły wartość określoną w "RPZ"( pkt 6.7). Przyznanie upustów miało zależeć od terminowej płatności. Zgodnie z oświadczeniem skarżącej - pismo z [...] lutego 2002 r., k. nr 129 akt wspólnych - spółka otrzymywała przez cały ten okres od kontrahentów zagranicznych upusty w wysokości określonej w umowie, o której mowa powyżej. Organ odwoławczy podniósł, iż ujawniony podczas kontroli dokument Notification of Credit nr [...] z dnia [...] września 2001 r. zawierający zapis, że dotyczy raportu Sales invoice nr [...] z dnia [...] września 2001 r. za m-c wrzesień 2001 r. i odnosi się do składu celnego [...] Sp. z o.o., potwierdza udzielenie upustu w wys. 30% na leki objęte przedmiotowym zgłoszeniem celnym. Wobec powyższego, w niniejszej sprawie organ celny dokonał obniżenia wartości sprowadzonych farmaceutyków o 30% upust wynikający z ujawnionych dokumentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00