Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 marca 2006 r., sygn. VI SA/Wa 2502/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Asesor WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Protokolant Michał Syta po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2006 r. sprawy ze skargi E. K. na uchwałę Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Uchwałą nr [...] z dnia [...].08.2004 r. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...] działając na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 6.07.1982 r. o radcach prawnych i § 9 pkt 9 załącznika do uchwały nr 2/VI/2003 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11.12.2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu zasad przeprowadzania konkursu na aplikację radcowską oraz ustalenia wysokości opłaty konkursowej odmówiła E. K., skarżącemu w niniejszej sprawie, wpisu na listę aplikantów radcowskich w roku szkoleniowym 2004/2005. Uchwała ta, wskutek odwołania E. K., uchwałą nr [...] Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia [...].10.2004 r. została uchylona i sprawę przekazano do ponownego rozpoznania.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...] podjęła w dniu [...].01.2005 r. uchwałę nr [...]mocą której odmówiła wpisania E. K. na listę aplikantów radcowskich I roku aplikacji w roku 2004/2005.

W uzasadnieniu uchwały podniesiono, że Rada OIRP w [...] uchwałą podjętą [...] stycznia 2004 r. postanowiła przeprowadzić konkurs na aplikację radcowską w roku 2004. W ocenie Rady uchwała ta, jako conditio sine qua non przeprowadzenia konkursu, wszczynała procedurę konkursową, a zatem postępowanie to zostało wszczęte przed wydaniem i ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Okoliczność, że kandydaci składali wnioski o dopuszczenie do konkursu w terminie późniejszym, nie ma wpływu na ocenę skuteczności wszczęcia procedury konkursowej w Izbie [...]. Zdaniem organu za takim stanowiskiem przemawiała okoliczność, że Minister Sprawiedliwości nie zgłosił sprzeciwu wobec wpisów na listę aplikantów osób, które z wynikiem pozytywnym przeszły postępowanie konkursowe przeprowadzone zgodnie z powołaną uchwałą KRRP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00