Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 marca 2006 r., sygn. VI SA/Wa 2320/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Aleksandra Borowiec-Krawczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2006r. sprawy ze skargi E. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] czerwca 2002 r. do Urzędu Patentowego, działającego w trybie postępowania spornego, wpłynął wniosek firmy A. S.A. o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy DZIECKO o numerze [...]. Uprawnionym do powyższego znaku jest firma E., a znak przeznaczony jest do oznaczania towarów w klasie 16, tj.: artykułów papierniczych, dzienników, czasopism, książek i papeterii.

Jako podstawę prawną swego żądania wnioskodawca wskazał art. 169 ust. l pkt 4 ustawy - Prawo własności przemysłowej.

Swój interes prawny wnioskodawca uzasadnił tym, że jest wydawcą miesięcznika "Dziecko" wpisanego do rejestru dzienników i czasopism Sądu Okręgowego w Warszawie za numerem [...], a ponadto sporny znak stanowi przeszkodę do zarejestrowania znaku towarowego DZIECKO PRÓSZYŃSKI I S-KA przeznaczonego do oznaczania towarów w klasie 16 na rzecz wnioskodawcy.

W odpowiedzi na wniosek uprawniony do znaku towarowego DZIECKO wniósł o jego oddalenie. Podniósł, że jest wydawcą czasopisma TWOJE DZIECKO, a także że jest uprawnionym do znaków towarowych DZIECKO oraz TWOJE DZIECKO. Uprawniony podkreślił, że oba znaki towarowe są tożsame i są wymiennie używane. Wskazał, że używaniem znaku jest także używanie znaku w formie różniącej się od formy zarejestrowanej jedynie w szczegółach, jeżeli nie ma to wpływu na zdolność odróżniającą znaku.

W dniu [...] września 2003 r. Urząd Patentowy RP decyzją Nr [...] oddalił wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia prawa z rejestracji znaku towarowego DZIECKO. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że obecność na rynku tytułu prasowego TWOJE DZIECKO stanowi używanie znaku towarowego DZIECKO w rozumieniu art. 169 ust. 4 pkt l Prawa własności przemysłowej. W ocenie Kolegium "zaimek dzierżawczy "TWOJE", stanowi element, który nie zmienia odróżniającego charakteru znaku "DZIECKO". Urząd uznał przy tym, że uzasadniona i powszechnie stosowana jest praktyka rejestracji oprócz stosowanych w obrocie oznaczeń także ich elementów, w charakterze znaków towarowych, w celu zapewnienia skuteczniejszej ochrony tych oznaczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00