Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 marca 2006 r., sygn. II SA/Łd 1179/05

 

Dnia 15 marca 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia NSA Ewa Markiewicz (spr.), Asesor WSA Arkadiusz Blewązka, Protokolant Agnieszka Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2006 roku przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ł. Prokurator T.K. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...], Nr [...]; 2. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz J. C. kwotę 100,00 (sto) złotych tytułem zwrotu wpisu sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia [...] wydaną na podstawie art. 1 ustęp 1 i art. 4 ustęp 1 oraz art. 2 pkt 2lit a ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm.) Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił J. C. przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego. W uzasadnieniu wskazano, iż J. C. złożył wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 31 maja 1996 roku jednak nie spełnia przewidzianego przepisem art. 2 pkt 2 lit. a powołanej ustawy warunku deportacji do pracy przymusowej poza terytorium II RP.

W dniu 23 lipca 2004 roku J. C. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej powyższą decyzją i przyznanie mu odszkodowania kombatanckiego. Wskazał, iż w 1940 roku został wywieziony z gospodarstwa rolnego rodziców do obozu przesiedleńczego w Ł. przy ul. A skąd po upływie miesiąca dalej do miejscowości B w powiecie [...], gdzie do 1945 roku pracował w gospodarstwie rolnym należącym do Ukraińca posiadającego niemieckie obywatelstwo, w którym pomimo młodego wieku musiał ciężko pracować. Podniósł ponadto, iż jego koledzy, którzy razem z nim zostali wysiedleni dostali dodatek kombatancki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00