Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 marca 2006 r., sygn. II SA/Ka 844/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Asesor WSA Krzysztof Targoński (spr.), Protokolant Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2006r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej Małgorzaty Słowińskiej sprawy ze "A" S.A. w K., Związku Zawodowego "B", Związku Zawodowego "C", "D", Związku Zawodowego "E", "F" w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia koncesji na wydobywanie kopalin oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent K. postanowieniem z dnia [...] r. odmówił uzgodnienia koncesji "A" S.A. w K. na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża " [...]", przedłożonej przy piśmie Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia [...] 1999 r./[...]/.

W następstwie wniesionego, przez "A" S.A., zażalenia na to postanowienie zostało ono uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. i przekazane do ponownego rozpatrzenia.

Postanowieniem z [...] r. nr [...] Prezydent K. odmówił uzgodnienia przedmiotowej koncesji. Jako podstawę prawną wskazał m.in. art. 16 ust.5 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96 ze zm.) oraz art.106 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu postanowienia podał, że utworzenie nowego obszaru górniczego i udzielenie koncesji na prowadzenie wydobycia węgla kamiennego jest niezgodne z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta K., przyjętego Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 1 lipca 1991 r. Nr XXIV/120/91 będącego prawem miejscowym. Plan ten przewiduje (...) "możliwość rozwoju przemysłu wyłącznie w granicach terenów obecnie zagospodarowanych przemysłowo" i ... "przeciwdziałanie niszczącej podziemnej eksploatacji węgla.." Tworzenie nowego obszaru górniczego zmierza zaś niewątpliwie do powiększenia terenów eksploatowanych przez przemysł węglowy. Zamierzona eksploatacja systemem z zawałem stropu jest też sprzeczna z zapisem planu o "przeciwdziałaniu niszczącej podziemnej eksploatacji węgla".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00