Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 marca 2006 r., sygn. IV SA/Gl 681/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.), Sędziowie WSA Beata Kalaga-Gajewska, WSA Barbara Rymaszewska, Protokolant referent Agnieszka Janecka, po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi L. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. z dnia [...] r. numer [...], 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną przez Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. z upoważnienia Rady Miejskiej zawartego w uchwale Nr [...] z dnia [...] r. na podstawie art. 7 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych ( Dz. U. Nr 71, poz. 734 ) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.12.2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych ( Dz. U. Nr 156, poz. 1817 ) odmówiono przyznania dodatku mieszkaniowego L. B..
W uzasadnieniu decyzji organ ustalił, iż wnioskodawca prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z żoną i trójką dzieci. Pracuje on w "A" a żona w "B" s.c. Średnie miesięczne dochody rodziny wynoszą [...] zł brutto, a z analizy budżetu domowego wynika, że miesięczne wydatki rodziny wynoszą około [...] zł.
W ocenie organu oznacza to, iż rodzina wydaje więcej niż deklaruje, że posiada. Istnieje według organu podejrzenie, że rodzina posiada dodatkowe dochody, których nie ujawnia. Nadto organ ustalił, że rodzina posiada samochód marki [...] zakupiony w [...] r. za odprawę otrzymaną z tytułu zwolnienia z pracy oraz za pieniądze z kredytu liniowego. Rodzina korzysta z dodatku mieszkaniowego od [...] r. W ocenie organu okoliczności sprawy wskazują, że istnieją rażące dysproporcje pomiędzy wykazanymi dochodami, a faktycznym stanem majątkowym strony. O zasadności osób ubiegających się o dodatki mieszkaniowe decydują nie tylko zadeklarowane dochody ale i posiadane dobra świadczące o stanie majątkowym wnioskodawcy. Takim dobrem w ocenie organu jest samochód, który wnioskodawca zakupił za środki, których celem było zabezpieczenie materialne osób i rodzin w okresie pozostawania bez pracy i możliwości zarobkowania. Nadto organ wskazał, że koszty utrzymania samochodu stale rosną co obciążą budżet domowy. Dodatki mieszkaniowe są przeznaczone natomiast dla osób niezamożnych, często pozostających bez pracy lub innego stałego dochodu, które są w trudnej sytuacji finansowej i przy wykorzystaniu własnych możliwości finansowych nie potrafią zaspokoić podstawowych potrzeb bytowych. Zakup, utrzymanie samochodu, spłata kredytu i rat w ocenie organu do takich potrzeb nie należą.
-
keyboard_arrow_right