Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lutego 2006 r., sygn. I SA/Wa 1609/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka - Płaczkowska asesor WSA Iwona Kosińska (spr.) asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant Rafał Puścian po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2006 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. z dnia [...] czerwca 2005r. nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M. L., utrzymało w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

W uzasadnieniu organ stwierdził, że wnioskiem z dnia 6 maja 2005 r., skierowanym do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., M. L. zwrócił się z prośbą o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej w S. oraz o dofinansowanie jego pobytu w tym ośrodku z uwagi na niski dochód ([...] zł emerytury) oraz fakt, że jest bezdomnym.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. odmówił wnioskodawcy prawa do umieszczenia w domu pomocy społecznej. W uzasadnieniu organ I instancji powołał się na treść art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej i wskazał, iż prawo do umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Natomiast z wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego oraz z zaświadczenia lekarskiego wynika, że wnioskodawca nie wymaga opieki całodobowej. Zatem organ I instancji odmówił przyznania świadczenia niepieniężnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00