Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2006 r., sygn. IV SA/Wa 2161/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędziowie sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), asesor WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant Artur Dral, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2006 r. sprawy ze skargi S. S. na postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie przekazania wniosku według właściwości I. stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienia; II. zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Głównego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącego S.S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Sądu Administracyjnego postanowieniem z dnia [...] września 2005 r. Główny Inspektor Sanitarny, przywołując treść art. 138 § 2 w zw. z art. 144 K.p.a., uchylił postanowienie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] sierpnia 2005 r. w przedmiocie przekazania pisma p. S. S. z dnia 22 sierpnia 2005 r. do Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii w B. oraz orzekł o przekazaniu tego wniosku do ponownego rozpoznania Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w B.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano między innymi, iż organ I. instancji zakwalifikował pismo z dnia 22 sierpnia 2005 r. jako wniosek działając na zasadzie art. 222 K.p.a. Pismem tym p. S. S. wnioskował o dokonanie oceny, czy hodowla drobiu, prowadzona w B. przy ul. [...] [...], powoduje zagrożenie epidemiologiczne dla okolicznych mieszkańców. W ocenie organu odwoławczego nie można uznać aby właściwym do rozpatrzenia wniosku był organ Inspekcji Weterynaryjnej, ponieważ wykonywanie zadań w zakresie sprawowania nadzoru sanitarnego i działalności zapobiegawczej oraz epidemiologicznej należy do zadań Inspekcji Sanitarnej a ptasie odchody i inne wydaliny mogą być m.in. źródłem odzwierzęcych chorób zakaźnych. Wskazano, iż do rozpatrzenia sprawy jest właściwym, w świetle art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. Podniesiono także, iż sporządzenie dla potrzeb zainteresowanego, opinii dotyczącej potencjalnego zagrożenia epidemiologicznego wykracza poza statutowy zakres zadań Inspekcji Sanitarnej. Stąd z tego tytułu pobierane są opłaty na mocy art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 15. poz. 148 ze zm.). Wskazano także, iż za rozpatrzenie wniosków oraz za czynności urzędowe dokonane na wniosek zainteresowanego pobierana jest opłata skarbowa na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 86, poz. 960 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00