Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2006 r., sygn. V SA/Wa 2220/05

 

+Sygn. akt V SA/Wa 2220/05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 6 lutego 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Piszczek (spr.) Sędzia WSA Joanna Zabłocka Asesor WSA Andrzej Kania Protokolant Katarzyna Kotulińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2006 r. sprawy ze skargi G S.A. w P na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe Oddala skargę

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego, według dokumentu SAD nr [...] z [...] maja 2001 r. Dyrektor Urzędu Celnego w W objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzoną z W partię leków, przyjmując zadeklarowaną wartość celną w wysokości [...] , wynikającą z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur nr [...] z [...] maja 2001 r. wystawionych przez eksportera, A GmbH.

Decyzją z [...] kwietnia 2004 r. nr [...] , wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 lit. b i c ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 ze zm.) oraz w związku z art. 13 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na podstawie art. 11 ust. 2, art. 2 ust. 2, art. 6 ust. 7, art. 15 ust. 4 oraz art. 11c ust. 2 i 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i wysokości zobowiązania podatkowego i orzekając w tej części określił wartość celną i podatek VAT w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów (upustów cenowych), obniżających - zdaniem organu celnego - pierwotnie fakturowane należności eksportera.

Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w W decyzją z [...] czerwca 2005 r. nr [...]utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera, ujawniono zawarta przez niego z eksporterem w dniu [...] marca 2000 r. umowę dystrybucyjną oraz związane z nią porozumienia zawarte z A GmbH w sprawie rabatu za okres od [...] stycznia 2001 r. do [...] grudnia 2001 r., przewidujące stosowanie rabatu w sprzedaży leków stronie skarżącej w wysokości [...]% liczonej "z wartości sprzedaży zafakturowanej na koniec okresu zafakturowania". Kwota rabatu aneksem z [...] lipca 2001 r. zmieniona została na [...] %. Jedynym warunkiem jaki postawił kontrahent było przekroczenie minimalnego poziomu sprzedaży dla danego okresu, określonego w pkt. 1.4 porozumienia, a w przypadku gdy, zgodnie z pkt. 1.5, nabywca nie wypełniłby tego warunku, rabat zostanie zawieszony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00