Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2006 r., sygn. IV SA/Wa 1226/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Stopczyński, Sędziowie sędzia NSA Otylia Wierzbicka, asesor WSA Agnieszka Miernik (spr.), Protokolant Artur Dral, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13.02.2006 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zameldowania 1. oddala skargę; 2. zasądza ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz Adwokat M. B.z Kancelarii Adwokackiej znajdującej się przy ul. [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych oraz kwotę 52 złote i 80 groszy stanowiącą 22 % podatku VAT tytułem nie opłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu skarżącemu J.W.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2002 r. Prezydent W. odmówił zameldowania K. L. wraz z dziećmi S., A. i A. W. na pobyt czasowy do dwóch miesięcy w lokalu nr [...] przy ul. [...] w W.

Od decyzji odwołanie złożył J. W. podnosząc, że zameldowanie wyżej wymienionych na pobyt czasowy do dwóch miesięcy nie wymaga zgody B. W. mającej tytuł prawny do tego lokalu, ponadto wskazując, że zameldowanie miało dotyczyć jego dzieci, które mają ustalone miejsce pobytu przy ojcu na stałe.

W wyniku rozpatrzenia odwołania Wojewoda [...] wydał decyzję z dnia

[...] marca 2003 r. utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Z 2001 r. Nr 87, poz. 960 ze zm.) osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby obowiązana jest zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia. Na podstawie zgłoszenia obejmującego dane, organ prowadzący ewidencję ludności obowiązany jest dokonać zameldowania (art. 47 ust. 1 ustawy), które przybiera postać czynności rejestracyjnej rodzącej skutki prawne. Czynności ewidencyjne podejmuje się na podstawie zgłoszenia osoby wykonującej obowiązek meldunkowy, a wyjątki od tej zasady, dopuszczające ingerencję organów w formie decyzji zostały ściśle określone w ustawie. Do rozstrzygania o zameldowaniu, upoważnia organ prowadzący ewidencję ludności, m. in. przepis art. 47 ust. 2 ustawy w sytuacji, gdy dane zawarte w zgłoszeniu budzą wątpliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00