Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2006 r., sygn. VI SA/Wa 1965/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędziowie Sędzia WSA Dorota Wdowiak Asesor WSA Piotr Borowiecki (spr.) Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2006 r. sprawy ze skargi O. w K. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] czerwca 2005 r. Nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego DZISIEJSZE oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2005 r. nr Sp. [...], Urząd Patentowy RP - działając na podstawie art. 246 i art. 247 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej także p.w.p.) oraz art. 7 i art. 8 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. z 1985 r. Nr 5, poz. 17 ze zm.; dalej także u.z.t.) w zw. z art. 315 ust. 3 p.w.p. - na skutek sprzeciwu wniesionego przez p. B. K. - unieważnił prawo z rejestracji znaku towarowego DZISIEJSZE R-129728 udzielone na rzecz skarżącej O. w K. (pkt 1 decyzji) oraz przyznał B. K. od skarżącej kwotę 738,- zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 2 decyzji).
Z akt sprawy wynika, iż w dniu [...] marca 2002 r. p. B. K. - działając na podstawie art. 246 p.w.p. złożył sprzeciw wobec udzielenia prawa z rejestracji znaku towarowego DZISIEJSZE R-129728 udzielonego na rzecz O. w K., a przeznaczonego do oznaczania towarów w klasie 29 - mleko. Wnioskodawca wskazał w uzasadnieniu, iż w jego ocenie przy udzieleniu prawa ochronnego na sporny słowny znak towarowy Urząd Patentowy RP dopuścił się naruszenia art. 7 i art. 8 pkt 3 ustawy o znakach towarowych w zw. z art. 315 ust. 3 p.w.p. Wnioskodawca stwierdził, iż słowo dzisiejsze w odniesieniu do mleka jest jedynie informacją o jakości wyrobu, a konkretnie o jego świeżości lub może informować o dacie jego wytworzenia, ponieważ mleko jest z natury produktem nietrwałym. Wnioskodawca przytoczył również postanowienia polskiej normy w zakresie mleka i produktów mleczarskich, w której są podane okresy przydatności mleka do spożycia. Powołując się na dyspozycję przepisu art. 7 ust. 1 i 2 u.z.t. wnioskodawca uznał, iż przedmiotowy znak informuje o jakości - świeżości, a także dacie wytworzenia - dziś. Zarzucając naruszenie art. 8 pkt 3 u.z.t. sprzeciwiający wskazał, że w przypadku, gdy mleko pozostaje w sklepie do dnia następnego, wówczas określenie dzisiejsze będzie zawierało dane niezgodne z prawdą. Ponadto B. K. podkreślił, iż sporny znak jest znakiem słownym, a więc brak jest jakichkolwiek elementów graficznych pozwalających uznać znak za posiadający dostateczne znamiona odróżniające.