Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 stycznia 2006 r., sygn. II SA/Łd 1177/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia NSA Anna Stępień, Asesor WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Protokolant Agnieszka Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2006 roku sprawy ze skargi D. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu samotnego wychowania dziecka oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia [...] Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., działając z upoważnienia Prezydenta Miasta S., na podstawie art. 4 ust. 2, art. 7 pkt 5, art. 12 ust. 6, art. 59a i art. 59b ustawy z dnia 28.listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 28, poz. 2255 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2.czerwca 2005r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881), odmówił D. W. przyznania świadczenia w postaci zasiłku rodzinnego na córkę E. S. oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania syna P. K..

W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, iż w myśl art. 7 pkt 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zasiłek rodzinny nie przysługuje osobie samotnie wychowującej dziecko, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców chyba, że drugi z rodziców nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany lub też powództwo o alimenty od drugiego z rodziców zostało oddalone. Z oświadczenia złożonego przez wnioskodawczynię wynika zaś, że ojciec E. S. żyje, jest znany, zaś sama wnioskodawczyni nie występowała na drogę postępowania sądowego o świadczenia alimentacyjne. To zaś, zdaniem organu, uzasadnia odmowę przyznania zasiłku rodzinnego na córkę wnioskodawczyni - E. S.

Z uwagi natomiast na fakt, iż wnioskodawczyni dokonała wyboru świadczenia przewidzianego w art. 59 b ustawy (dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka oraz utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych), nie przysługuje jej dodatek z tytułu samotnego wychowywania syna P. K., o czym przesądza treść art. 12 ust. 6 tejże ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00