Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 stycznia 2006 r., sygn. II SA/Gl 647/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), WSA Włodzimierz Kubik, Protokolant ref. Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi Z. K., W. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego o d d a l a s k a r g ę

Uzasadnienie

W wyniku pisma W. K., informującego o nielegalnej budowie domku na działce A, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ż. w dniu [...] r. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie legalności budowy budynku mieszkalnego na działkach A i B w K..

Po przeprowadzeniu stosownego postępowania Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ż. w dniu [...] r. wydał dwie decyzje, a mianowicie decyzję nr [...]- zakazującą użytkowania części budynku [...]/określonego w protokole z wizji jako "część stara"/ do czasu otrzymania przez właścicieli w Starostwie Powiatowym w Ż. pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego na [...] oraz decyzję nr [...] nakazującą Z. i W. K. rozebrać budynek [...] w części zlokalizowanej na działce o nr ewid. Gr. B w K., określonej w protokole z wizji jako "część nowa". W podstawie prawnej tej ostatniej decyzji przywołał art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w związku z art. 37 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane. W uzasadnieniu stwierdził, że inwestorzy po zakupie działki w [...] r. istniejący na niej budynek gospodarczy zaadaptowali do celów [...] a następnie po dokupieniu działki - rozbudowali istniejący już budynek. Mając na uwadze czas owej budowy przed dniem 1 stycznia 1995 r. na zasadzie art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w sprawie należało zastosować prawo budowlane z 24 października 1974 r. i rozpatrzyć sprawę według art. 37 tej ustawy, który stanowi, że obiekty budowlane lub ich części, będące w budowie lub wybudowane niezgodnie z przepisami obowiązującymi w zakresie ich budowy podlegają przymusowej rozbiórce/.../ gdy obiekt budowlany lub jego część znajduje się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę albo jest przeznaczony pod innego rodzaju zabudowę. Zgodnie z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego Gminy M. z [...] r. /obowiązującym w czasie budowy obiektu/ oraz następnym planem z [...] r. działka inwestorów znajdowała się na terenie, który w planie oznaczony został symbolem "[...] - obszar użytków rolnych" z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod uprawy rolne, sadownicze i ogrodnicze. Z zapisów planów wynikał zakaz lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej i gospodarczej poza granicami istniejących działek siedliskowych. W związku z tym, że działki inwestorów A i B nie mają charakteru działek siedliskowych - samowolna rozbudowa istniejącego budynku gospodarczego jest niezgodna z planem. Wobec faktu, że obecnie gmina M. nie posiada obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, nie można potwierdzić zgodności rozbudowanej części obiektu z przepisami o planowaniu przestrzennym a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co jest niezbędne do legalizacji samowoli budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00