Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Wa 333/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Nowicka Sędziowie WSA Elżbieta Lenart asesor WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant Emilia Rutkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi [...] Zakładów Farmaceutycznych "[...]" spółka akcyjna z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie zakazu reklamowania produktu leczniczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku [...] Zakładów Farmaceutycznych "P." SA o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] października 2004 r. nr [...], nakazującą natychmiastowe zaprzestanie ukazywania się reklamy produktu leczniczego [...] w formie opaski (banderoli) założonej na okładkę czasopisma "P." Nr [...] z 2004 r. oznaczonej symbolem [...] oraz powiązanego z nią tekstu ogłoszenia zamieszczonego na stronie [...] tego numeru.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją z dnia [...] października 2004 r. nakazał natychmiastowe zaprzestanie ukazywania się reklamy produktu leczniczego [...], produkowanego przez P. SA, w formie opaski (banderoli) założonej na okładkę czasopisma "P." Nr [...] z 2004 r. oznaczonej symbolem [...] oraz powiązanego z nią tekstu ogłoszenia zamieszczonego na stronie [...] tego numeru.

Dnia 25 października 2004 r. [...] Zakłady Farmaceutyczne "P." SA złożyły do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W uzasadnieniu podniosły, że przedmiotowa banderola oraz ogłoszenie umieszczone na stronie [...] czasopisma "P." nie powinny być traktowane jako powiązane ze sobą. Zamieszczone stwierdzenie, oznajmiające o tym że "wchłanianie [...] obniża się w obecności innych substancji" nie miało na celu sugerowania odbiorcom, iż biorównoważne produkty lecznicze nie są tożsame terapeutycznie. Cena dla pacjenta została obliczona na podstawie cennika P. SA oraz przepisów prawnych odnoszących się do cen produktów leczniczych. Brak na przedmiotowej opasce (banderoli) numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu oraz nazwy organu, który je wydał, jest jedynie wynikiem błędu drukarskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00