Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. V SA/Wa 1212/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Piotr Piszczek, Sędzia NSA - Ewa Jóźków (spr.), Asesor WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant - Katarzyna Kotulińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi N. P. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia (...) lutego 2005 r. nr (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę
Uzasadnienie
Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez N. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. według dokumentu SAD z dnia (...) marca 2000 r. Nr (...) objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone leki, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury nr (...) z dnia (...).03.2000 r. wystawionej przez eksportera - d. firmę N. AS.
Po wznowieniu postępowania, decyzją z dnia (...) lutego 2003 r. nr (...), wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 lit. a ustawy z 9 stycznia 1997r. Kodeks celny (tj. Dz.U. z 2001 r. nr 75, poz.802 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Celnego (...) w W., uchylił wcześniejszą decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w W. z (...).05.2000 r. w części dotyczącej uznania zgłoszenia celnego z dnia (...) marca 2000 r. Nr (...) za prawidłowe i uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia wartości celnej towaru i wymiaru cła i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów, obniżających - zdaniem organu celnego - pierwotnie zafakturowane przez eksportera ceny. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w trakcie kontroli ujawniono u importera zawartą przez niego z eksporterem dnia 29 kwietnia 1998 r. umowę na dostawę produktów farmaceutycznych wyprodukowanych przez N., przewidującą przyznawanie przez eksportera importerowi upustów w przypadku przekroczenia wielkości zakupów określonych w rocznym planie zakupów. Ujawniono również notę kredytową nr (...) z dnia (...) kwietnia 2000 r. obejmującą faktury z miesiąca marca 2000 r. określającą rabat w wysokości 36 %.